Kapat

Köpekler Kanser Tedavisinde Kullanılacak!

Yeni bir çalışmaya göre, köpeklerin kandaki kanseri ayırt etmesi için gelişmiş koku alma duyularının olduğu keşfedildi. Köpeklerdeki bu kanserli kan koku tespitinin doğruluğu ise %97’dir. Bu sebeple köpekler kanser tedavisinde kullanılacak.

Köpeklerdeki İnanılmaz Koku Duyusu

Kanser için şu anda bilinen bir tedavi olmamasına rağmen, erken teşhis hayatta kalmak için en iyi çözüm olarak bilinmektedir. Bu yüzden erken tespit etmek için etkili bir test binlerce can kurtarabilir ve hastalığın tedavi şeklini değiştirebilir.

Araştırmacılar, akciğer kanseri olan hastalardan kan numuneleri alarak, ses yayan küçük bir cihaz ile erken teşhis için çalışmalar yapmaktadırlar.

KÖPEKLERİN KOKU ALMA DUYULARI, İNSANLARDAN 10 BİN KAT DAHA GELİŞMİŞTİR. BU DURUM BİZİM ALGILAYAMADIĞIMIZ KOKULARA KARŞI KÖPEKLERİN DAHA İYİ KOKU ALMASINI SAĞLAR.

Gelecekte Köpeklerin Kanser Tedavisinde Kullanımı

Bu araştırma, gelecekteki çalışmalara iki farklı çalışma alanı fırsatı sunmaktadır:

  • Kanser tespit yöntemi olarak köpek kokusunu kullanma.
  • Köpeklerin tespit ettiği biyolojik bileşiklerin belirlenmesi ve daha sonra bu bileşiklere dayanarak kanser tarama testlerinin tasarlanması.

Amaç, köpeklerin koku alma duyuları ile kanseri ve diğer yaşamı tehdit edici hastalıkları bulmanın yollarını keşfetmektir.

Bir sonraki adım olarak, araştırmacılar katılımcıların kanseri saptamak için eğitilmiş köpekler tarafından incelenmek üzere meme kanseri için köpeklerin koku duyusunu kullanmışlardır.

Ayrıca, numunelerin kimyasal bileşenlerinde ayrılması ve köpeklerin tespit ettiği koku oluşturucu maddelerin izole edilmesi için köpeklerin kullanılması da amaçlanıyor.

Köpeklerin koku duyusu ile kanser tedavisi ucuz ve doğruluk payı yüksek bir tedavi yöntemi olması bekleniyor. Bu yüzden köpekler kanser tedavisinde kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir