Kapat

Kedigillerin Kürkü Neden Lekeli veya Çizgilidir?

Aslanlar, jaguarlar, kaplanlar, leoparlar … ne kadar güzel ve etkileyici. Kedigillerin tüylerinin neden pürüzsüz, çizgilerle veya lekeli olduğunu biliyor musunuz? Bu eşsiz yaratılışın arkasındaki inanılmaz gerçek sizi hayrete düşürecek.

Kedilerin bir kürke sahip olmasının elbette bir sebebi vardır. Bu sebeplerden ilki, kendilerini kamufle etmelerine, yani fark edilmeden gitmelerine ve gizlice avlanmalarını sağlar. Aynı zamanda kürkleri, onları avlanmaktan korur.

Jaguar gibi lekelere sahip olan hayvanlar, ağaçların arasında iyi hareket eder. Bu lekeler, onları ormanın içinde gizlenmelerini sağlamaktadır. Dikey çizgili olanlar, yeryüzündeki kamuflaj ustalarıdır ve çayırlarda yaşarlar. Diğer kedigiller dağlarda yaşar ve kar leoparı gibi hafif ya da grimsi tüylere sahiptirler.

Bir diğer sebep ise, çizgiler veya lekelerin kedigillerin vücut sıcaklıklarını daha iyi düzenleyebilmeleri için kullanılır, çünkü kürklerinin nasıl olduğuna bağlı olarak güneş ışınlarını daha iyi yansıtacak veya emecektir… bunu bilmiyordunuz, değil mi? Örneğin, tropik bölgelerde yaşayan kedigiller koyu renkli kürklere sahiptir, çünkü sıcak yüzeylerden daha fazla buharlaşma elde ederler ve kuru kalırlar.

Son bir neden daha belirtelim, kedigiller kürklerini iletişim kurmak için kullanırlar. Evet, hemen açıklayalım. Bazı kedilerin kulaklarında lekeler vardır ve yavrularının uzun otların arasında takip etmeleri için beyaz uçlu kuyrukları bulunur.

Peki… Hep Merak Edilen Bir Konuya Değinelim

İlk Kedigillerin Kürkü Nasıldı?

İlk kedigillerin kürkü nasıldı? Bazı araştırmalara göre, önce benekli kürk, sonra diğerleri gelişmiştir.

Zaman içinde değişimler şu şekildedir:

  • Daha net bir nokta oluştu.
  • Büyük noktalar küçük noktalara bölündü.
  • Bu küçük noktalar, bireysel noktaları oluşturdu.
  • Bu oluşumlardan son olarak şeritler oluştu.

Günümüzde kedigiller familyası (felidae), 22 türünde leke, 2 yatay şerit, 2 dikey şerit ve 6 tek tip renklenme bulunan 37 tür ile bilinmektedir. Ayrıca koyu renkli kürklü kedigiller ve beyaz renkli olanlar da vardır. Bu farklılıkların asıl sebebi farklı coğrafyada yaşadıkları içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir