Kapat

Cryptic Kripto Botnet’leri, Sahipleri için Milyonlar Kazandırıyor

Cryptic Kripto Botnet'leri, Sahipleri için Milyonlar Kazandırıyor

Siber suçların gölgeli dünyasında botnet’ler gittikçe büyük bir iş haline geliyor. Üreticileri için, çevrimiçi botlar arkanıza yaslanıp nakit parayla oynamanın bir yoludur. Bir botnet aslında kötü niyetli yazılımlarla bulaşmış ve sahiplerin bilgisi olmaksızın bir grup olarak kontrol edilen özel bilgisayar ağlarıdır.

Kripto para birimlerinin yükselişi, bu türden hedefli zararlı yazılımların özellikle popüler bir versiyonunu ortaya çıkardı. Bilgisayar korsanları ve siber suçlular, bilgisayarınıza gizlice saldıran ve belirli bir şifreleme yüzdesi için kendi işlem gücünü kullanan botnet’ler geliştiriyorlar. Kötü amaçlı yazılımlar ne kadar çok bilgisayar bulursa, botnet’in sahip olması gereken güç, karmaşık matematik problemlerini çözmek için çalışan bilgisayarları da içeriyor. Siber güvenlik firması ProofPoint’e göre, Smominru Monero olarak bilinen bir botnet, para birimi güncel değerinde operatörleri için 3.6 milyon dolar kazandı.

ProofPoint’in tehdit operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı, Kevin Epstein “Tehdit altındaki oyuncuların paraları takip ettiklerini defalarca görüyoruz – son birkaç aydır para paralellik içindeydi ve aktörler, dikkatlerini hem bit eşiğini hem de alternatifleri elde etmek için çeşitli yasadışı yollara çeviriyorlar” dedi.

Epstein, “Bu Monero madenciliği botnet’i, dünya çapında yaygınlaşan Microsoft Windows sunucularından oluşan son derece büyük bir üründür” dedi.

ProofPoint’e göre, yeni saldırılar, büyük WannaCry ransomware saldırısı ve 2017 ve 2018 yıllarındaki diğer birçok saldırıda kullanılan istismar EternalBlue’dan geçti .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir