Kapat

Yazılımcı Mı Olmak İstiyorsunuz? İşte Detaylar!

Yazılımcı Mı Olmak İstiyorsunuz? İşte Detaylar!

“Nasıl yazılımcı olurum”  en çok duyduğumuz soru, bu yüzden yazmaya karar verdik. Tamamen kaynaklara dayalı bir şekilde inceliyoruz. Halihazırda deneyimli bir yazılım geliştiricisiyseniz, zamandan kazanmaktan ve başka bir şey yapmaktan çekinmeyin. Yani halde okumaya devam edin :).

“Binlerce kilometre yolculuk bir adım ile başlıyor” – Lao Tzu

Başlamadan önce, bir uyarı yapalım: Ne yazık ki, programlama herkes için değil , en azından öne çıkmak istiyorsanız.

  • Muazzam özveri gerektirir. Yani, sonsuza dek. Eğer yazılımcı olmaya karar verdiysen ömür boyu öğrenci olacağını da kabul etmelisin. Her deneyimde farklı şeyler öğreneceksin.
  • Tutku gerektirir. Elbette şu anda tutkulu hissetmeniz gerekmiyor, sadece başlıyoruz, ancak yolun bir köşesinde olmalı. Aksi halde olanlar tarafından acımasızca bırakılacaksın.
  • Zorludur ve bir çok insan pes ediyor. Çoğu zaman uzun saatler boyunca “zihinsel olarak çalışmak” ile uğraşacaksınız, imkansız tarihler, eski kontrol edilemez kod, tutarsız / belirsiz gereklilikler ve optimal olmayan ofis ortamları.
  • Analitik düşünme, iyi karar verme, sabır ve merak, çok fazla merak gerektirir.
  • Bu, kendi kendinize öğretilmesini gerektiriyor . Evet, teoriyi kitaplardan öğrenebilirsiniz, ancak kod konusunda kimse yardımcı olmayacaktır.

Bunu göz önünde bulundurarak, hala bunu okuduğunuz için gerçekten isteklisiniz . Deneyin ve nasıl gittiğini görün ve bir süre sonra sizin için olduğu düşüncesinde değilseniz hayal kırıklığına uğramayın.

Yazılımcı nasıl olunur?

Bu sizi bir yazılımcıya dönüştüren ücretsiz kaynakların listesi.  Bu iş çok zor olacak, elini tutan öğretmen olmayacak, muhtemelen bazen pişman olacaksınız, fakat vazgeçmeden önce iki kez düşünün.

Her şeyin başladığı yer

Hackerrank

Hackerrank, size yüzlerce algoritma problemi ve favori programlama dilinizi kullanarak çevrimiçi çözümler uygulayabileceğiniz bir platform sağlayacak ücretsiz bir çevrimiçi hizmettir . Ve en iyi bölüm: Çözümünüzün otomatik olarak doğru olup olmadığını kontrol edebiliyor. 
  • Kolay seviyeden başlar ve gittikçe zorlaşır.
  • İlgi alanlarınıza bağlı olarak çeşitli yerlerden sorunlar belirleyebilirsiniz. Örnekler: SQL, Python, Yapay Zeka, Fonksiyonel Programlama, Güvenlik …
  • Aslında dersleri içeren “öğretici pistler” vardır. 
  • Başvuracağınız işlerin çoğunda, bir çeşit kodlama zorluğunun geçilmesi gerekecek. Sorun çözme becerilerini bu şekilde değerlendiriyorlar. Bu işlem , gerçek bir beyaz tahtaya gitmeden önce Codility veya Hackerrank gibi otomatik bir araçla başlar . Bir sürü Hackerrank sorununu çözdükten sonra kesinlikle ilk işinize başlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir sonraki seviyeye geçmek

OSSU

Kendinizi kodlamaya teşvik edip biraz eğittikten sonra, Veritabanı, Kriptografi, Paralel Hesaplama ve benzeri gibi daha gelişmiş Bilgisayar Bilimleri konularını incelemek ilginç olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir