Kapat

Yaz ne zaman başlar, yaz gündönümü ne zaman? (21 Haziran’da neler oluyor?)

21 Haziran gündönümünde günler daha uzundur, akşamlar daha hafiftir ve yaz mevsiminde genellikle ruh hali daha parlaktır. Yaz resmen başladı (bunu nasıl hesapladığınıza bağlı olarak) ve hiç şüphesiz park veya bahçe günlerini ciddiye almak için sabırsızlanıyorsunuz. Burada bu yıl dikkat etmeniz gereken tüm önemli (2018) tarihlerini açıklıyoruz .

Yaz Türkiye’de ne zaman başlıyor?

 Astronomik ve meteorolojik yaz anlamına gelip gelmediğine bağlı olarak, sezonun ne zaman başladığını hesaplamanın birkaç yolu vardır. Meteorolojik yaz Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları olarak tanımlanır, bu nedenle her zaman 1 Haziran Perşembe günü başlar ve 31 Ağustos’ta sona erer. Bu yıl astronomik yaz, 21 Haziran Perşembe günü, yaz gündönümü olarak bilinen bir günde başlıyor. Bu süre zarfında, güneş ışınları, öğle saatlerinde veya yerel saatlerde kuzeye en yakın noktasına ulaştıkça, takvim yılının en fazla güneş ışığından faydalanacağız. Yaz 23 Eylül’de sona erecek.

Yazın ilk gününe nasıl karar verilir? 

Mevsimler Dünya’nın ekseni ile güneşten gelen bir eğim üzerinde gerçekleştiği için, dünyanın farklı bölgeleri diğerlerinden daha fazla güneş enerjisi alır. Hem astronomik hem de meteorolojik yöntemler kullanılarak hesaplanabilirler. Astronomik mevsimler, dünyanın dört mevsimini belirleyen yörüngenin dörtte üçü ile Dünya’nın güneş etrafındaki yolculuğuna dayanmaktadır.Meteorolojik mevsimler, takvimi her biri üç aylık dört parçaya ayırmaya dayanır. Gevşek mevsimler, İlkbahar (Mart, Nisan, Mayıs), Yaz (Haziran, Temmuz, Ağustos), Sonbahar (Eylül, Ekim, Kasım) ve Kış (Aralık, Ocak, Şubat) olarak tanımlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir