Kapat

Tank Türleri ve Teknolojileri

Tanklar, güçlü top ve her araziye uyumlu hareket aksanına sahip kalın zırhlı savaş araçlarıdır.

Üstün sürüş aksanı bulunan tanklar engebeli arazileri avantajına çevirmek için idealdir. Ayrıca doğrudan saldırı yapan ağır zırhlı tanklar çaresizliğe kapılmış piyadelerin morallerinin düşmesine neden olurlar. Her ne kadar güçlü ve kalın zırhlı olsalarda anti-tank füzelerine, mayınlara, topçu ateşlerine ve hava saldırılarına karşı zayıflardır. Bu yüzden farklı tür tank sınıfları geliştirilmiştir ve nadiren tek dolaşırlar.

Tank Sınıfları;

Hafif Tank (Light Tank)

Kavgaya abisini çağıran çocuk gibidir. Orta ve Ağır Tankların yanında savaşır, yüksek hızıyla KMT ve Tank Avcılarının korkusudur.
Düşmanı, araziyi keşfetmek için ve Ana Muharebe Tanklarına (AMT) ve Orta Tanklara (Medium Tank) destek vermek amacıyla yapılmıştır. AMT’lerin destek veremediği arazilerde de kullanılırlar. Hafif zırhları vardır, manevra ve hız konusunda başarılıdırlar ancak topları pek güçlü değildir.

Orta Tank (Medium Tank)

Gururlu kardeş gibidir, abilerinin yanında da savaşır tek başınada. Ağır tankların yanında savaşan destek birimidir, gerekirse Ağır Tanklara kafa tutar
Top gücü, zırh kalınlığı, hız ve manevra kabiliyeti dengeli tank tipidir. Bazı ülkelerde AMT olarak kullanılırlar. Ağır tankların giremediği ancak atış gücü iyi olan tank gerektiğinde Ağır Tank (Heavy Tank) yerine geçerler. Ağır Tanklar ile doğrudan savaşa giremezler ancak düşman savunmasını zayıflatmak için kullanılabilirler. Uygun mâliyetli tanklardır.

Ağır Tank (Heavy Tank)

Tam bir kabadayı, yerli yerinde hızı, delinmesi zor zırhı ve güçlü topu ile zayıfları eziyor!
Ağır zırha ve yüksek güce sahip tanklardır. Kendi sınıfında ki tanklar ve kendinden daha hafif zırhlı tanklarla savaşmak amacıyla üretilmişlerdir ancak alt sınıflara göre daha düşük manevra kabiliyetine ve daha düşük hıza sahiplerdir. Bazı Ağır Tank sınıfı tanklar, bazı Orta Tank sınıfı tanklara göre daha dezavantajlıdır, bu tanklar tarafından patlatılabilirler.

Süper Ağır Tank

Savaşın ağır abisidir. Âdeta delinmez bir zırh kalınlığına sahiptir.
Daha ağır, daha kalın zırhlı ve güçlü topa sahip, yok edilme korkusu olmadan saldırma ve düşmanı yok etmek amacıyla yapılmış tank sınıfıdır. Ancak yavaş hareket ederler

Piyade Savaş Aracı (IFV)

Destek konusunda bir yıldızdır kendisi.
IFV’ler piyadeleri muharebe alanına taşıyan ve destek veren zırhlı araçlardır.

Kruvazör Tank

Zamanla modası geçen, düşmanın konumunu işaretlemede efsanelerden birisidir.
Düşman cephesinin arkasına sızmak, iletişimi engellemek ve Ağır Tanklara yol açmak amaçlı tanklardır. Çok hafif zırh ve ve çok güçsüz topa sahip bu tanklar kolayca yok edilebiliyordu. Gelişen teknoloji ile Ağır Tankların, Kruvazör tankların hızına yetişebilmesiyle ve riskli yapısı olduğundan modası geçmiştir.

Tankette

Hafif zırhla donatılmış, en fazla 2 kişilik mürettebata sahip ve piyadelerin en büyük dostudur. Çoğunun tareti yoktur, makineli tüfek veya bomba atar takılıdır. Zamanla üretimden kaldırılmıştır.

BONUS Kundağı Motorlu Topçu (KMT)

Dağda kamufle olmuş keskin nişancı gibidir, savaş alanının gerisinde kamufle şekilde savaşır ve diğerlerine destek verir. Tanka benzerler ancak değillerdir, amacı tankları uzaktan patlatmak.
Paletli sisteme sahip, başka aracın çekme ihtiyacına duymayan ve üzerine obüs, havan, roket veya güdümlü roket monte edilebilen zırhlı araçtır. Uzun menzillilerdir, zırhları incedir. Modern KMT’ler dijital atış kontrol bilgisayarı ve dijital haberleşme sistemleri ile aynı anda hedeflenen bölgeye ateş edebilirler ve hızlıca konumlarını değiştirebilirler

BONUS 2; Tank Avcısı

Şimdi onlar düşünsün, düşman tankları daha nefes alamadan patlatan bir canavardır.
Tank değillerdir, tank savar aracıdır. Tankları avladığı için listemizde yer verdik.

Kendisi tam bir canavardır. Üzerinde kundağı motorlu tank savar topu bulunmakta ve tankların korkulu rüyasıdır. Topu yüksek namlu çıkış hızına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir