Kapat

Suya Dayanıklı Cihazlar Aslında Su Geçirmez Değildir

Su geçirmez ve su geçirmezlik terimleri, ürün pazarında çokça kullanılıyor ama bu durum bu ürünü kocaman havuza sokabilir ve fotoğraf çekebileceğin anlamına gelmiyor. Suya dayanıklılık kesinlikle herhangi bir önlemle su geçirmez değildir.

Peki bu cihazların farkı ne?

Pazarlamacılar, her yıl binlerce tüketiciye “su geçirmez” adı altında ürünsatıyorlar. Su geçirmezliğin temellerini anlamak, araçlarınızı güvende tutmanın yanı sıra açık hava ve spor ihtiyaçlarınız için doğru cihazları satın almak için kullanılmalıdır.
“Su geçirmez” konsepti hakkında anlamanız gereken en önemli şey, yanıltıcı pazarlama stratejisinden öte bir şey değildir. Piyasada su geçirmez bir alet yoktur. Kendisini “suya dayanıklı” olarak nitelendiren her telefon, saat, spor bandı, GPS cihazı, taşınabilir hoparlör veya benzerleri, kendisini “üretici tarafından belirtilen parametrelere su geçirmez” olarak tasdik etmelidir.
Bunu “depreme dayanıklı” bir bina gibi düşünün. Depremlere tamamen dayanıklı bir yapı oluşturmak imkansızdır. Ne kadar iyi inşa edilmiş ve aşırı mühendislik harikası yapılmış bir yapı olursa olsun, her zaman deprem yoğunluğunu ve süresini ortaya çıkaracak bir kombinasyon vardır. Suya karşı direnç tamamen aynıdır.

Suya Direnç Bakımından Benim Ürünüm Uygun Mu?

“Su geçirmez” tüm karmaşamızın geride kaldığına göre, suya dayanıklılığın aslında ne anlama geldiğini anlamaya odaklanabiliyoruz. Herhangi biri kendi cihazının suya dayanıklı olduğunu iddia edebilir, ancak ürünlerinin su direncini test etmeden fark edemezsiniz.
Su direncini iletmek için kullanılan iki ana terim ve derecelendirme vardır. Birincisi Atmospheres (ATM) derecelendirmesi ve ikincisi IP (Ingress Protection) derecelendirmesi. İkisi nadiren birlikte kullanılırlar ve bileklik kullananlar gibi spor amaçlı ürünlerde bir ATM derecelendirmesi görme olasılığınız daha yüksektir, çünkü ATM derecelendirmesi su geçirmez saatlerin ilk günlerine kadar izlenebilir. IP derecelendirmesi, telefonlar, bluetooth hoparlörleri ve benzeri gibi daha büyük cihazlar için daha yaygın olarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir