Kapat

Ses Dosyalarınızı Yazıya Dönüştürebilen Muhteşem Araçlar

Ses dosyalarını metne çevirmeyi bilirsiniz. Bu olay sözcüğün anlaşılıp yazılmasıyla olur. 

Transkripsiyon araçları, ses dosyalarının tam olarak okunmasını sağlamak için metin editörüne bağlanan bağımsız uygulamalar veya tarayıcı eklentileri olarak faaliyet gösterir. Bu araçlara ihtiyacınız olması için Gazeteci veya Yazar olmanız da gerekmiyor. Elbet bir gün işinize yarayacaktır.

Yazma işi uzun süren bir iştir. Röportajlar veya toplantılar sırasında not almasına yardımcı olan gazeteci öğrencilere ve büro çalışanlarına öğretilen özel bir dil de bulunuyor. Toplantı bittikten sonra, bu kısa el kitabını başkalarının okuması için okunaklı bir yazıya çevirmek zorunda kalıyorlar. Son zamanlarda konuşulanları kaydeden diktafonlar geldi.

Dragon Naturally Speaking gibi kaliteli programlar, transkripsiyonun iyi bir işini yapar, ancak çoğu kez yazmanız gereken içeriği tekrarlamanız gerekir. Bir kaydı oynatın ve ses farklılığını bulun.

SES DOSYALARINI ÜCRETSIZ METNE DÖNÜŞTÜR

Transkripsiyon araçları ses tanıma olarak çalışır ancak arka plandaki gürültüyü filtrelemeye ve farklı ses düzeylerini yakalama becerisine de sahiptir.

Önereceğimiz transkripsiyon araçları tarayıcı veya web tabanlı. Genellikle ücretsiz, kurulumu ve kullanımı kolaydır ve işi güzelce yaparlar. Sesi metne çevirmeniz gerektiğinde, kullanılabilecek araçlar bunlardan biri olacaktır.

TRANSCRIBE

Transcribe , sesi metne dönüştürmenize yardımcı olan bir Chrome tarayıcı eklentisidir. Bu ücretsiz bir araç değildir, ancak satın almadan önce deneyebileceğiniz 7 günlük ücretsiz deneme sunar. Bir tarayıcı aracı olmasına rağmen, çevrimdışı olarak çalışır, böylece materyallerinizin hiçbiri internete yüklenmez.
Tarayıcıya yüklenir ve çalışmanız için düz bir pencere açar. Ses dosyanızı ekleyin ve gerisi onun marifetidir. Klavye kısayollarıyla oynatmayı yavaşlatabilir, duraklatabilir, durdurabilir, tekrarlayabilir, hızlandırabilir, geri alabilir ve hızlı ileri alabilirsiniz. Tamamlandığında, biçimlendirmek veya yayınlamak için metni normal metin düzenleyicinize kopyalayabilirsiniz.

SPEECH RECOGNITION SOUNDWRITER

Speech Recognition SoundWriter , Google Dokümanlarlaa birlikte biraz farklı çalışan ücretsiz bir eklentidir . Bu araç ses tanıma özelliğini kullanır ve transkripsiyon için bir ses kaydı yürütmenizi veya kendiniz konuşmanız ile olur. Kayıt net olmalı ve herhangi bir arka plan gürültüsü transkripsiyonu engelleyebilir, ancak bunun dışında bu araç mükemmeldir.
Tek yapmanız gereken bunu Google Dokümanlar’a yüklemek, yeni bir Doküman açmak, Araçlar menüsünden Konuşma Tanıma Ses Yazıcısını açmak, kayıtlara girmek ve başlamaktır. Araç, sesleri almak ve doğru bir şekilde kopyalamak için çok iyi bir iş çıkarır. Ücretsiz bir araç için bu gerçek bir güç merkezidir!

OTRANSCRIBE

oTranscribe , ses dosyalarını metinleri olabildiğince basit hale getiren bir web uygulamasıdır. Bu uygulama kurulum gerektirmez ve sadece web sitesinden çalışır. Dosyanızı yükler, ancak paylaşmaz veya uzun süreli saklar. Özellikle, bir konferanstan veya yüklenen Ted Talk’tan notlar almak istiyorsanız, bu, net bir şekilde YouTube videolarına yazabilir.
Web sitesine gidin, Kopyalamayı başlat’ı seçin. Ses dosyanızı sonraki pencereye ekleyin veya uygulamayı YouTube URL’sinde işaretleyin. Orta kutucuğu yazın ve pencerede oyuncu kontrolleri veya klavye kısayolları ile oynatmayı kontrol edin. Tamamlandığında, metninizi metin düzenleyicinize kopyalayabilir veya içe aktarma için bir işaretleme dosyası olarak indirebilirsiniz.

“Ses Dosyalarınızı Yazıya Dönüştürebilen Muhteşem Araçlar” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir