Kapat

Semantik Web Nedir? Semantik Web Nasıl Çalışır?

Semantik (Anlamsal) Web Nedir?

Semantik Web, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından öncülük edilmektedir. W3C’nin Kaynak Tanımlama Çerçevesi (RDF) üzerine kuruludur ve genellikle verileri temsil etmek için Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcıları (URI’ler) kullanan sözdizimleriyle oluşturulmuştur.

Bu sözdizimleri, RDF sözdizimleri olarak bilinir. Verilerin RDF dosyalarına eklenmesi, bilgisayar programlarının veya Web örümceklerinin Web’deki verileri aramasını, keşfetmesini, toplamasını, değerlendirmesini ve işlemesini sağlar.

Semantik Web gerçekte nedir? Semantik (Anlamsal) Web’in temel amacı, kullanıcıların daha az uğraş ile bilgi arama, keşfetme, paylaşma deneyimlerini artırmak için mevcut Web’in gelişimine katkı sağlamaktır.

İnsanlar, çevrimiçi bilet rezervasyonu yapmak, farklı bilgiler aramak, çevrimiçi sözlükleri kullanmak, vb. Gibi birden fazla görevi yürütmek için Web’i kullanabilirler. Buna rağmen, makineler, bu sayfaların hiçbirini insan müdahalesi olmadan yürütemez çünkü Web sayfaları makineler tarafından değil insanlar tarafından okunmaktadır.

Semantik Web, verilerin makineler tarafından hızlı bir şekilde yorumlanabileceği, Web’de bulunan bilgileri keşfetme, harmanlama ve sunma gibi sıkıcı görevleri yerine getiren bir gelişim olarak açıklanabilir.

Anlamsal Ağ (Semantik web), makinelerin anlamlarına bağlı olarak karmaşık insan isteklerini hızlıca anlamalarını ve bunlara tepki vermelerini sağlayan bir işlemdir. Semantik web nedir sorusunu anlamış olduk.

Semantik Web (Anlamsal Ağ) Nasıl Çalışır?

Anlamsal ağın kullanım alanlarını ve nasıl çalıştığını inceleyelim.

1. Semantik Web Bilgi Edinme Konusunda Kullanılıyor

Büyük veri ve anlamsal web. Anlamsal web ve bilgi sistemleri arasındaki ilişki nedir? Anlamsal web ve büyük veriler birlikte nasıl çalışır?

Şöyle izah edelim. Semantik Web yani Anlamsal web, veri ve bilgiyi bir bilgi grafiğinde saklar.

Örneğin, “Kemal Sunal”, “Gül Sunal” ve “Ezo Sunal” bilgileri depolanır.

“Kemal Sunal’ın eşi” için arama yaptığınızda, arama sonuçları “Gül Sunal” olarak karşınıza çıkacaktır.

İkisi arasındaki arama ilişkisi “eş” dir.

Bu benzersiz tanımlayıcı, iki varlık arasındaki ilişkiyi oluşturmaya yardımcı olur.

Anlamsal ağı yani semantik web’in bu yönü, daha doğru arama sonuçları sunmak için alınan bilgilerin yanı sıra, arama sorgularının kesinliğini de artırmaya yardımcı olacaktır.

2. Semantik Web Karmaşık Soruları Cevaplar

Herhangi bir anlamsal web tanımı her zaman ontolojilerin anlamını ele almalıdır.

Bunlar web anlambilimini, anlamsal web uygulamalarını ve anlamsal web’in anlamını anlamak için çok önemlidir.

Anlamsal web ontolojileri nelerdir?

Ontolojiler , anlamsal ağın yani semantik web’in temel bileşenleridir. Bunlar terimler arasındaki ilişkileri tanımlayan dosyalardır.

Ontolojiler veri ve bilgilerin sınıf veya taksonomi olarak sınıflandırılmasına yardımcı olur. Size net bir görüntü elde etmek için anlamsal bir web örneği verelim.

Örneğin, posta kodlarını içeren bilgiler bir konum olarak sınıflandırılabilir.

Posta kodları ayrıca konum olarak sınıflandırılsaydı ne olurdu?

Posta kodları için posta kodlarının karışmasına neden olabiliriz. Farklı kodlar için iki farklı ontolojiye ihtiyacımız var.

Ontolojiler, bilgisayarların bir web sayfasındaki bilgileri, ilgili bilgi grafikleriyle ve çıkarımı yönlendiren kurallarla ilişkilendirmelerini kolaylaştırır.

İyi bir örnek vermek gerekirse, bir sanatçı hakkında bilgiler olabilir. Sanatçının biyografisine, net değerlerini ifade eden bir bağlantı bulmak kolay olurdu.

Bir bilgisayarın, bu bilginin biyografik bilgiler arasında bulunabileceğini tahmin etmek, oldukça gelişmiş bilgi gerektirir.

Anlamsal ağ yani semantik web, bu gibi karmaşık soruların ele alınmasını ve cevapların hızlı bir şekilde iletilmesini kolaylaştıracaktır. Veri depolamanın bu yolu, varlıklar arasındaki ilişkileri de tanımlar.

3. Otomatik Özetleme Yapar

Anlamsal web ile, arama sonuçları içerikten elde edilen gerçeklere dayanarak özetlenebilir.

İyi bir örnek konuma göre olacaktır.

Bunlar, çeşitli kaynaklardan içerik toplayan, işleyen ve diğer programlarla değiştiren programlardır. Bu sinerji, kanıt oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Bu kanıtlar, yukarıda tartışılan ontolojilerdeki gibi kuralları belirten birleştirici bir dilde yazılmıştır.

Örneğin, bir etkinlikte tanıştığınız birini arıyorsanız ve muhtemelen yalnızca adlarını, mesleğini ve şehrini hatırlıyorsanız, onları çevrimiçi bir hizmet aracılığıyla bulabilirsiniz.

Doğru kişiyi bulamadığınızı doğrulamak istersiniz, Anlamsal ağ ile, bilgisayarınızdan iade edilen sonuçların kanıtını istemek mümkün olacaktır.

Dijital imzalar , bilgilerin güvenilir bir kaynaktan geldiğini doğrulamaya da yardımcı olur. İmzalar şifreli veri bloklarıdır. Özellikle finans gibi hassas kişisel bilgilere yardımcı olurlar.

Semantik (Anlamsal) Web İçin Son Sözler

Anlamsal web, bilgilerin mümkün olan en kısa sürede doğrudan kullanıcıya sunulduğu daha iyi bir dünya oluşturacaktır. Bu sebeple Semantik Web, gelişmiş veri girişleri için büyük bir önem arz etmektedir.

“Semantik Web Nedir? Semantik Web Nasıl Çalışır?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.