Kapat

🌌 Samanyolu’nda 12 Yeni Kara Delik Keşfedildi!

Samanyolu'nda 12 Yeni Kara Delik Keşfedildi!

Galaksimizin merkezinde çok fazla kara delik olduğunu mu sanıyorsunuz? Nature dergisinde yayınlanan bir çalışma , Samanyolu’nun merkezinde gizlenmiş 12  kara deliğin olduğunu ortaya çıkardı .

Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, varlığından şüphe duyuyorlardı, galaksinin orta kısmında zaten tanımlanmış olan süper kütlesinin etrafında birkaç tane olduğunu düşünmüşlerdi.

Bu , galaksilerin çekirdeğinde bulunan büyük karadeliklerin bir yıldızınkine benzer bir kütle ile daha küçük olanlarla çevrelenmiş olduğu hipotezini doğrulayan ilk kanıt oldu.

Bir galaksinin merkezindeki kara delikler daha küçük olanlarla çevrilidir.

1999 yılından beri yörüngede bulunan bir NASA uydusu olan Chandra de Rayos Gözlemevi’nden izlenen veriler sayesinde,  hipotez doğrulandı.

Delikler, yıldız ve kara deliklerin oluşumu için özel bir mekan olan Yay A’dan yaklaşık 3.26 ışıkyıla kadar, gaz ve toz halindeki bir halo ile çevrilmiştir.

Bilim adamlarının, izole edilen kara delikleri doğrudan gözlemleyemedikleri, bir yıldızın olmadığı bir yıldız olmadan gözlemleyemeyeceği, çünkü yaydıkları radyasyonun ölçülemediği söylenebilir.

Yukarıdakiler nedeniyle, Columbia Üniversitesi’ndeki ekip düşük kütleli yıldızlarla birlikte, düşük yoğunluklu fakat sabit X-ışınları patlayan bir sistemle birlikte delikler aradı.

Araştırmacılar, tespit edilen ikili sistemlerin özelliklerini ve mekansal dağılımlarını incelediler ve 300 ila 500 adet düşük kara delik kütlesi ve Yay burcunu çevreleyen alanda yaklaşık on bin kara delik arasında bir mesafe bulunması gerektiğini ortaya çıkardılar .

Sonuç olarak , tüm hesaplamalar, karşılaştırmalar ve ölçümler aynı bölgede yaklaşık on bin kara delik bulunduğunu gösterdi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir