Kapat

Porsche, spor arabaları için özel 3D baskılı koltuklar üretecek

Her gün artan otomotiv şirketleri, araçları için parça oluşturmak üzere 3D baskıya yöneliyor. Hızlı prototipleme, takım uygulamaları veya özel parçalar oluşturmak amacıyla 3D baskı teknolojisi büyük talep görüyor.

3D baskı pazarında uzmanlaşmış danışmanlık şirketi SmarTech Publishings, 2023 yılına kadar bu pazarın 5,3 milyar dolar değerine ulaşacağını öngören bir rapor yayınladı. Hızlı prototipleme ve araçların ötesinde, Büyük gelir elde etmek, son kullanım parçalarının üretimini artıracağını gösteriyor.

3DGBIRE, Ultimaker ve BAC arasındaki en son işbirliği de dahil olmak üzere sektörde birçok gelişme söz konusu. Üç şirket, BAC’ın Mono R süper arabası için 40’tan fazla parça geliştirmek üzere ortaklık yaptı.

Lüks ve spor otomobillerde, 3D baskı, yüksek düzeyde özelleştirme arayan müşteriler için uygun özel parçalar oluşturabilir. Porsche, 3D baskılı kova koltuklarıyla da bunu sunuyor. Buna ek olarak, sürücülere maksimum konfor sunmak için bu koltuklar tamamen özelleştirilebilir.

Özelleştirilebilir koltukların 3D baskı süreci

Otomobil üreticisine göre, koltukta bir sandviç yapı bulunuyor. Eklenebilir imalat ile oluşturulan poliüretan esaslı malzemelerin bir karışımından oluşan, hava alabilir bir konfor tabakasına bağlanmış genişletilmiş polipropilenden (EPP) yapılmış bir taban desteği.

Porsche, müşterilerin konfor katmanı için üç sertlik seviyesi arasında seçim yapabileceğini ve sürücünün özel gövde konturuna uyacak şekilde tasarlanabileceğini duyurdu. Dış kaplama, kısmen geri dönüştürülmüş polyester elyaftan oluşan ve iklim kontrolü için belirli bir delik modeline sahip yüksek kaliteli bir mikrofiber malzeme olan Race-Tex’den yapılmıştır. Ek olarak, pencere bölmeleri, 3D baskılı kafes yapılarından yapılmış açık renk bileşenlerinin bir görünümünü sağlar.

Porsche, şu anda bu tasarımın sadece değerlendirme süreci olduğunu belirtti. Müşterilerden gelen geri dönüşe göre üretilen araçlarda kullanılması ya da kullanılmaması gerektiği değerlendirilecek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce araçlarda 3D baskı teknolojisi uygun mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir