Kapat

Bir Podcast Yayınında İhtiyacınız Olan 10 Malzeme

Bir Podcast Yayınında İhtiyacınız Olan 10 Malzeme

Podcast’inizi başlatmaya hazır mısınız? Birçok kişi podcasting’in pahalı ve karmaşık bir girişim olduğunu düşünüyor, ama bilinenin aksine o kadar da pahalı değil.

Bir podcast başlatmak nispeten basittir ve başlamak için çok fazla şeye ihtiyacınız olmayacaktır. Aslında, sadece bir mikrofon, kulaklık, kayıt ve düzenleme yazılımı ve işinizi paylaşmak için bir yayın platformu ile başlayabilirsiniz. Tabii ki, biraz daha süslü olabilirsiniz, ve şansınızın bol olması gerekir ancak bu, gösterilerinizi sergilemeniz için gereken her şeydir.

1. İyi bir mikrofon

Kitleniz, podcast’inizle ilgili bir dizi sorunu göz ardı edebilecek ancak kötü ses bu konunun dışında kalmaktadır. Bilgisayarınızla gelen mikrofonu kullanmak yerine Audio Technica ATR-2100-USB gibi kaliteli mikrofonlar kullanabilirsiniz.

2. Kulaklıklar

Kulaklıklarınız çok kaliteli olmak zorunda değil, ancak mutlaka bir kulaklık edinmelisiniz. Ne söylediğinizi duymanız gerekecek ve Skype görüşmeleri yapıyorsanız, misafirlerinizin ne söylediğini duymananız gerekir , bu yüzden Audio-Technica ATH-M30x gibi bazı iyi kulak üstü kulaklıkları seçin . Kulaklık ve mikrofon ikilisinden uzak durun; Ses kalitesi genellikle çok zayıftır.

3. Bir pop filtresi

Doğrudan mikrofona konuşurken, b’leriniz ve p’leriniz daha yüksek çıkacak. Bunu doğrudan mikrofona değil, mikrofonun yanına konuşarak önleyebilirsiniz veya kendinize bir pop filtresi alabilirsiniz . Ucuzlar – ama paha biçilemezler.

4. Bir bom

İlk başladığınızda kesinlikle gerekli olmasalar da, bir podcasting pro olmak istiyorsanız, mikrofonun sizin için tutulması için bir süspansiyon patlaması gereklidir. Kol kramplarından sizi kurtarmanın yanı sıra, bir ses de ses kalitesi için harikadır, çünkü konuştuğunuz sırada sizden uzaklaşan mikrofon hakkında endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

5. Bir Skype hesabı

Şovunuzda bir noktada röportajlar yapacaksanız, Skype’ı kullanmak isteyeceksiniz. Bu program mükemmel ses kalitesine ve ayrıca ücretsizdir. Konuklarınızın Skype hesabı yoksa kurulumu çok basit.

6. Yazılımın kaydedilmesi ve düzenlenmesi

Sesinizi düzenlemenin bir yoluna ihtiyacınız olacak. İsterseniz ücretsiz bir program ile başlayabilirsiniz. Adobe Audition  , post prodüksiyon için size birçok seçenek sunan mükemmel bir araçtır. GarageBand başka bir iyi seçim ve Mac’lerde önceden yüklenmiş olarak geliyor – bu yüzden bir Apple kullanıcısıysanız, zaten pocastingsiniz.

7. ID3 Editör

Çoğu podcast ve kayıt yazılımı, podcast’lerinizi ID3 etiketlerini kullanarak etiketlemenize olanak tanır, ancak değilse, bir ID3 düzenleyicisi ile kolayca yapabilirsiniz . Bu, başlık, parça numarası ve sanatçı gibi önemli bilgileri podcast’e kaydetmenize olanak tanır ve albüm sanatının insanlar indirdiğinde görünmesine izin verir.

8. Bir podcast barındırma hesabı

Bant genişliğinizi tüketen podcast’ler hakkında endişelenmeyin; Web sitenizde barındırmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine kullanabileceğiniz çok sayıda uygun fiyatlı medya barındırıcısı vardır. Soundcloud ve Blubrry , bu seçeneklerin içindedir.

9. Tasarım yazılımı

Bu tamamen gerekli değil – ama yine de, bu çok iyi bir fikir. Podcast’inizin erişimini genişletmenin en iyi yollarından biri, iTunes’da listelenmesidir. Bunu yaparsanız, şovunuzun adının yanında, kapak resminizin yanında tatlı bir görüntü elde etmek istersiniz. Bu, insanların şovlara göz atarken veya sizinkini dinlerken görecekleri fotoğraftır – bu yüzden önemli.

Buzzsprout , boyut kısıtlamaları, kopya ve renk önerileri ve iyi görüntülerin nerede bulunabileceğine dair ipuçları da dahil olmak üzere, nihai görüntünün nasıl oluşturulacağı konusunda bazı harika ipuçları sunar.

10. Bir vanity URL

Son olarak, podcast’inizi büyütme konusunda ciddiyseniz, dinleyicilerin size yorum bırakmasını kolaylaştırmak isteyeceksiniz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, Apple’ın sponsor olduğu bu gibi sitelerde tartışılan bir öneri URL’sini ele geçirmektir .  Vanity URL’leri, podcast’in iTunes’daki yorumları bölümüne yönlendirmek için kullanabileceğiniz bağlantılardır. Bu, uzun ve karmaşık bir web sitesi adresi vermek zorunda kalmanızı engeller ve dinleyicileriniz için süreci basitleştirir.

Bir podcast başlatma söz konusu olduğunda, başlamak istediğiniz kadar çok veya az para harcayabilirsiniz. Bütçenizi önceden belirleyin, ne kadar ciddi olduğuna karar verin, ardından hazırlnın. En azından, büyük bir mikrofon ve kulaklık satın almanızı öneririm; Yayınınız daha düşük ses kalitesine sahipse, dinleyici tabanınızı büyütmekte zorlanırsınız.

Aynı zamanda web sitenizde podcast’leri doğrudan barındırmayı denemek yerine, her ay ayrı bir hosting sitesi için ayrı paralar harcamak da sizin için ideal bir yoldur.

Podcast’inizi başlatmaya hazır mısınız? Hangi malzemeleri almayı planlıyorsun?

“Bir Podcast Yayınında İhtiyacınız Olan 10 Malzeme” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir