Kapat

Noel Baba Nerede Doğdu? Aslı Türkiye’ye Mi Dayanıyor?

Şu andaki ikamet yeri Kuzey Kutbunda bulunuyor, ancak kökenleri Türkiye’nin Akdeniz kıyısından gelmektedir.

Üçüncü yüzyılda , yılın 270 civarında, Zengin bir ailenin pıtırcık bir bağrından doğdu. Gözlerini ilk defa güney Likya’nın güneyindeki batı kıyısında , Patara köyünde açtı . Akdeniz kıyılarında yetişen , İstanbul’dan İskenderiye’ye giden eşya gemilerini görmeyi kendine aşina etti.

Efsane, onun nazik olduğunu ve hatta mucizelerle dolu olduğunu söylüyor. Ebeveynleri öldüğünde , ihtiyaç sahiplerine mirasını bağışladı ve bir keşiş oldu. Daha sonra bugün yaşadığı yerden birkaç kilometre uzaklıktaki Demre adlı küçük bir kasaba olan Myra Piskoposu olacaktı.

Onun en bilinen karakteri,  hediyeler ve tatlılar dağıtıyor olmasıdır. Hikayeye göre, kızların babasının mahvolduğunu ve kızlarının  çeyizlerini  ödeyemeyeceğini söyler , böylece onları köle olarak satarlardı. Nicolás öğrenince, o gecelerden birinde evin içine altın attı , bu şekilde kızların köle olmasını engelledi.

Demre’de  çoğunlukla domates ve narenciye adanmış , çoğunluğu  Müslüman olan yaklaşık 6.000 kişi yaşıyor.

Kilise  Ortodoks Hıristiyan  ve binlerce turist orayı ziyaret ediyor. Yakınlarda, şehrin  seralarının plastikleri neredeyse bir nekropolisle çarpışıyor , taşa oyulmuş ve kabartmalarla süslenmiş mezarlar ve yazıtlarla. Ve tepede bulunan bir Helenistik tiyatro hala kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir