Kapat

Mısırlılar ve Piramitlerin Yapımında Astronomi Kullanımı

Tarihin en büyük bilinmeyenlerinden biri, Giza piramitleri gibi büyük anıtların inşası ve inşa edilmesidir.

Yüzlerce yıldır dünyanın dört bir yanından gelen araştırmacılar , önemli noktalar ve büyük binaların yönlendirilme şekli arasında bir ilişki bulmuşlardır . Eski Mısırlıların astronomiye dayanarak nasıl inşa ettiklerini inceleyelim.

Yıldızlarla hizalama

Ursa Binbaşı takımyıldızında Megrez ve Phad olarak bilinen iki yıldız , bu muazzam piramitlerin yapımında anahtar rol oynayabilir. Bahsedilen yıldızlar gece boyunca görülebilmektedir ve en kuzey konumları kuzeyi işaretlemek için kullanılmıştır . Merkhet denilen bir alet kullanıldı, zamana hizmet eden ve yıldızların hizalanmasını takip eden ve kardinal noktaları tanımlayan bir eser olmuştur

.

Sonbahar ekinoksu ile hizalama

Bir başka teori, neredeyse kesin bir doğruluk elde etmek için Mısırlıların ekinoks zamanında Güneş’in gölgelerinden bir ölçüm tekniği kullandığını söylüyor . İnşaatçılar gnomon adında bir çubuk kullandılar, bu da yere doğru gölgeler oluşturdukları yönündedir. Sonra, sonbahar ekinoksu gitmiş ve izleri takip ettiği için farklı tonları işaretlemişlerdir.

Gnome’a ​​bir zincir bağladılar ve etrafına bir daire çizmek için kullandılar. Çemberin ve arkın kesiştiği iki nokta, bugüne kadar piramitlerin köşeleriyle çakışan önemli noktalardı.

Mısırlıların yıldızları nasıl kullandıkları ile ilgili kesin bir teori olmamasına rağmen , bu toplumların ileri görüşlerini ve astronomiye verdikleri önemi gösteren çok sayıda araç ve tarihsel belge bulunmuştur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir