Kapat

Mars’taki Tozun Çoğu Bu Noktadan Geliyor

Bilim adamları, Mars yüzeyinin çoğunu kaplayan tozun, Kızıl Gezegen ekvatorunun yakınındaki bin kilometre uzunluğundaki jeolojik oluşumundan kaynaklandığını söylüyor.

Araştırmacılar, Mars atmosferindeki toz ile Medusae Fossae Formasyonu adı verilen yüzey özelliği arasında kimyasal bir eşleşme buldular.
Johns Hopkins Üniversitesinde yeryüzü ve gezegen bilimleri profesörü yardımcısı Kevin Lewis, “Zamanla aşınan ve gezegeni kirleten bu muazzam depozit olmasaydı, Mars neredeyse bu kadar tozlu olmazdı” diyerek yorumuna yer veriyor..

Toz verileri

Takım, tozun kimyasal bileşimini inceledi. Gezegendeki uzak arazi ve roversler, şaşırtıcı bir şekilde tozla ilgili benzer verileri rapor ediyorlar.
Ojha, “Gezegendeki her yerde toz kükürt ve klor bakımından zenginleşir ve bu çok farklı kükürt-klor oranına sahiptir” dedi.
Bilim adamları, 2001’den bu yana gezegeni çevreleyen uzay gemisi Mars Odyssey tarafından yakalanan verileri de inceledi. Ojha ve meslektaşları, MFF bölgesini kükürt ve klor bolluğuna ve kükürt oranına eşleştiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.