Kapat

Kızamık Belirtileri Nelerdir? Kızamık Tedavisi Nedir?

Kızamık Belirtileri Nelerdir? Kızamık Tedavisi Nedir?

Aşıdan ziyade kızamık tedavisinde kullanılan bazı yöntemler vardır.

Son zamanlarda dünya üzerinde kızamık virüsünün hızla yayılacağı öne sürülüyor.

Bir aşı ile virüsten kurtulabileceğiniz bu hastalık için neden endişe edesiniz ki?. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre kızamığın, aşı olmayan çocuklar arasında ölümün ana nedenlerinden biri olduğu kanıtlanmıştır çünkü hastalıkla mücadele için özel bir tedavi bulunmuyor.

Aşı Öncesi ve Sonrası Kızamık

Kızamık, paramiksovirüs ailesine ait olan ve genellikle doğrudan temas ve hava yoluyla bulaşan bir virüsün neden olduğu bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Solunum yollarını enfekte eder ve vücuda yayılır.

İlk kızamık aşısı 1963’te denenmiştir. Bu tarihten önce her yıl 2.6 milyon insan, bu hastalık yüzünden ölümle karşı karşıya geliyordu. Buna rağmen, hastalık çocuklar arasında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir: WHO, yalnızca 2016’da, 89.780 kişinin öldüğünü, çoğu beş yaşın altında olduğunu bildirmiştir.

2000 ve 2016 yılları arasında bu hastalık %84 oranında azalmıştır. 2001 yılında 550 bin 100 ölüm yaşanırken, 2016 yılında 89 bin 780 kişi ölmüştür.

Bununla birlikte, kızamığın dünyadaki en bulaşıcı hastalıklardan biri olduğunu ve 2017’de 110 bin kişinin ölümüne neden olduğunu belirtmekte fayda var.

Kızamık Belirtileri

  • Yüksek ateş: virüse maruz kaldıktan 10 ile 12 gün sonra başlar ve 4 ile 7 gün sürer.
  • Rinore (Burundan gelen omurilik sıvısı)
  • Öksürük
  • Gözyaşı ve gözlerin kan dolması
  • Yanakların iç kısmındaki beyaz lekeler
  • Eksantem (Döküntü): ilk belirtilerden sonra ortaya çıkar. Önce yüzde belirir ve sonra vücudun geri kalanına kadar yayılır.

Kızamık Tedavisi Var Mı?

WHO’ya göre, kızamığa karşı spesifik bir antiviral tedavi yoktur. Ancak, iyi beslenme ve bol sıvı tüketimi hastalıktan kaçınmanın en etkili yöntem olduğu biliniyor.

A vitamini takviyesi, kızamık hastalığı teşhisi konan çocuklar da ölüm oranını % 50 azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir