Kapat

Kiev Aircraft Carrier (Kiev Tipi Uçak Gemisi) Nedir? ve Kiev Aircraft Carrier 3D Puzzle

Herkese merhaba değerli okurlar. Bugün 3D Puzzle serimizden ikinci Puzzle olan Kiev Aircraft Carrier( Kiev tipi uçak gemisinden) bahsedeceğiz.

Öncelikle Nedir bu Kiev Aircraft Carrier?

Kiev Aircraft Carrier (Kiev Tipi Uçak Gemisi) Nedir?

Kiev sınıfı, Sovyet Deniz Kuvvetleri ve Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri’nde 1975-1995 yılları arasında görev yapmış bir uçak gemisi sınıfı.

İlk olarak 1970 yılında ortaya konan Kiev sınıfı, kısmen Orel Projesi’nde önerilen bir tam güverte taşıyıcısı için bir tasarıma dayanıyordu. Aslen Sovyet Donanması Amerikan Kitty Hawk sınıfına benzer bir süper taşıyıcı istedi. Bununla birlikte, daha küçük Kiev sınıfı tasarım, daha uygun maliyetli olduğu düşünüldüğü için seçildi.

Helikopterlerin yanı sıra sabit kanatlı hava taşıtlarının da iniş-kalkışına olanak veren ilk Rus uçak gemileri olan Kiev sınıfı, Amerikan ve İngiliz uçak gemilerinden farklı olarak kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılabilen çeşitli balistik füze, top ve torpido sistemleriyle donatılmıştır. Bu yüzden bu gemiler kimi zaman ağır, uçak taşıyan kruvazör olarak da sınıflandırılmıştır.

Kiev Aircraft Carrier, ön güverte ağır havadan havaya ve yüzeyden yüzeye füze silahlarına alındı. Kiev sınıfının amaçlanan misyonu stratejik füze denizaltıları, diğer yüzey gemileri ve deniz havacılığını desteklemekti. 

Kiev Aircraft Carrier günümüzde Çin’in Tianjin kentinde müze ve eğlence merkezi olarak hizmet vermektedir.

Kiev Aircraft Carrier 3D Puzzle (Video)

https://www.youtube.com/watch?v=ntPl921eDt8&t=108s

Evet Sevgili okurlar bugün sizlere Kiev Aircraft Carrier hakkında ufak bir bilgi verdik ve Kiev Aircraft Carrier 3D Puzzle’den söz ettik. Siz de fikirlerinizi yorumda belirtmeyi ve fikrinizin bizim tarafımızdan önemli olduğunu unutmayınız. Herkese sağlıklı günler. 🙂

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Kiev-class_aircraft_carrier

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kiev_s%C4%B1n%C4%B1f%C4%B1_u%C3%A7ak_gemisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir