Kapat

Karadelik Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Puebla eyaletinde, Sierra Negra yanardağının tepesinde, neredeyse beş bin metre yüksekliğinde dev bir anten inşa edildi. Amaç bir karadelik fotoğrafı yakalamaktı.

Ve gerçekten de yaptılar. 2017 yılında, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasında bir mega radyo astronomi projesi olan Büyük Alfonso Serrano Milimetre Teleskobu, kara delik görüntüsünü yakalamak için dört kıtada yedi teleskop ile bir proje başlattılar.

Karadelik Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Olayları görselleştirme, kara deliklerin varlığını bir kez ve tümüyle teyit etme ve bu egzotik varlıkların doğal tarihi hakkında biraz bilgi edinme konusundaki muhteşem bir projedir.

İşin püf noktası, bir küresel radyo anteni ağı oluşturmak ve bu anteni, çok yüksek çözünürlüklü, dünyanın etkili çapına sahip sanal bir teleskop olan devasa bir interferometre olarak kullanmaktır.

Einstein’in Tahminleri

Kara delikler, Einstein’ın 1916’da yayınlanan Genel Relativite Teorisi’nin en çılgın tahminlerinden biridir.

  • 20. yüzyılda Einstein, Karl Schwarzschild, Robert Oppenheimer ve Stephen Hawking’in çalışmaları sayesinde, bu çalşmanın öncüsü oldu.
  • 1968’de John Wheeler, Amerikan Astronomik Topluluğu’ndaki bir konferansta “kara delik” terimini kullandı.

Kozmik Drenajlar

Genel Görelilik, geometrisi madde ve enerji ile deforme olmuş bir evrende düz bir çizgide hareket etmeye çalışan şeyleri görselleştirerek yerçekimi dediğimiz kuvveti açıklar.

  1. Gök cisimleri, rulet çarkındaki toplar gibi kıvrımlı yolları takip eder.
  2. Michell’in ifadelerinden yüzyıllar sonra, modern gökbilimciler, Evrenin, ışık yaymayan büyük yapılarla dolu olduğu konusunda hemfikirdirler.

Belki de aynı Büyük Patlama’dan gelen yıldızlar, gezegenler, atomlar, toz parçacıkları ve hatta eski fotonlar bu gizemli girdaplara düşüyor ve bir daha hiç görülmüyor.

Bu ‘kozmik drenajlar’ daima bilim insanlarının, yazarların, film yapımcılarının ve diğer sanatçıların hayal gücününe katkı sağladı. Belki de çekimin bir parçası, onları doğrudan gözlemleyemediğimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir