Kapat

Kanser Riskine Yol Açan Çevresel Faktörler!

Atmosfer Bilimleri Merkezi (CCA)’dan Karen Nava Castro yaptığı açıklamada, Bazı insanlar kalıtsal faktörler nedeniyle kansere yakalanma konusunda daha hassaslardır; Ancak bazı kirleticiler ortamda bağışıklık sistemini etkiler ve göğüs kanserini tetikleyebileceğinin altını çizdi.

İnsanlara Karşı Zararlı Kirletici Maddeler

Fitalatlar ve PAH’lar üniversite öğrenci tarafından ilgi duyulur çünkü onları günlük olarak soluduğumuz için, katı veya sıvı olarak üretilen ve havada asılı duran askıda parçacıklar ile ilişkilendirilebiliyor.
Kökenleri farklıdır, çünkü araç emisyonlarından, elektrik üretim tesislerinden, fotokimyasal veya mekanik süreçlerden, insan hareketlerinden, pişirme veya süpürme işlemlerinden gelebilirler . Büyüklüğü, kökeni ve bileşimi, davranışını, atmosferdeki kalıcılığını ve çevre ve sağlık için potansiyel etkileri belirleyen önemli parametrelerdir .

Bu parçacıklar yaşam kalitemizi nasıl etkiler?

Uzmanlar, bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini analiz ediyor:

Bir başka tehlikeli madde, genellikle plastik şişelerde veya yiyecekleri depolamak için kullanılan aynı malzemeden yapılmış kaplarda bulunan bisfenol A’dır ; salıverilir ve suya veya yiyeceğe geçer ve yutulur.

Kirli şehirler

“Kırsal kesimde şartların daha sağlıklı olduğu, hava ve suyun daha temiz olduğu bilinmektedir, bu nedenle yaşam beklentisi en azından bu tip hastalıklar ile ilişkilidir; Bununla birlikte, büyük şehirlerde, kirletici maddelere maruz kalmanın yanı sıra, stres de yaşanmaktadır: “bizi daha büyük bir dereceye kadar duyarlı kılan faktörlerin toplamıdır”.
Bu çalışma ile, uzmanlar uzun vadede halk arasında farkındalık yaratmak ve hava kirliliğini azaltan tedbirleri uygulama risklerini ortaya koymak istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir