Kapat

Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj işlemi, Apple iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’te kablosuz şarjın Qi kablosuz adaptasyonunun benimsenmesiyle daha popüler hale geliyor. Aynı zamanda Samsung’un Galaxy Note 8, Galaxy S8 ve Galaxy S7 gibi bazı Android telefonlarında da bulunuyor.

Kablosuz Şarj Edilme Nasıl Çalışır?

Elbette kablosuz şarj gerçekten kablosuz değildir. Telefonunuz, akıllı saatiniz, tabletiniz, kablosuz kulaklığınızın veya başka bir cihazın şarj cihazına bir kablo ile takılması gerekmez, ancak kablosuz şarj cihazının çalışması için bir duvar prizine takılması gerekir. 

Beş yılın ardından, Apple zihnini değiştirdi. Apple, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X ile Qi açık standardını kullanarak kablosuz şarj için destek içeriyor. 

Kablosuz şarj cihazları tipik olarak manyetik indüksiyon kullanır. Öncelikle, cihazınızı kablosuz bir şarj cihazına yerleştirin. Duvar prizinden gelen akım, kablosuz şarj cihazındaki tel boyunca hareket ederek bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan, kablosuz şarj cihazında oturan cihazın içindeki bobinde bir akım oluşturur. Bu manyetik enerji, pili şarj etmek için kullanılan elektrik enerjisine dönüştürülür. Kablosuz şarjı desteklemek için cihazların içinde uygun bir donanıma sahip olması gerekir – yani bobinsiz bir cihaz kablosuz olarak şarj edilemez.

Qi standardı  başlangıçta manyetik indüksiyonla sınırlı iken  şimdi manyetik rezonansı da destekliyor. Bu benzer şekilde işe yarıyor, ancak cihaz kablosuz şarj aletinin yüzeyine doğrudan dokunmadan 45 mm uzaklığa sahip olabilir. Bu, manyetik indüksiyondan daha az verimlidir, ancak bazı avantajlar vardır – örneğin kablosuz bir şarj cihazı bir masanın altına monte edilebilir ve şarj etmek için masaya bir cihaz koyabilirsiniz. Ayrıca, tek bir şarj yastığına birden fazla cihaz yerleştirmenize ve hepsinin aynı anda şarj edilmesine olanak tanır.

Rakip Standartlar: Qi vs. Powermat vs. Rezence

Kablosuz şarj gittikçe yaygınlaşıyor ve daha da standartlaşıyor. Ve bir kez olsun, Apple kendi kablosuz standardını yaratmadı. Bunun yerine, diğer birçok cihazın da desteklediği mevcut Qi standardını desteklemeyi seçti.

Bununla birlikte, İkinci sırada, Power Matters Alliance’ın  Powermat’ı ( PMA) standarttır. Qi gibi manyetik indüksiyon kullanıyor. Ancak ikisi birbiriyle uyuşmuyor. Bir iPhone, bir PMA kablosuz şarj cihazı ile şarj edilemez.
Bununla birlikte, bazı cihazlar her ikisine de uyumludur. Galaxy Note 8, Galaxy S8 ve Galaxy S7 gibi modern Samsung cihazları aslında hem Qi hem de PMA standartlarını destekliyor ve ikisi de şarj edebiliyor.
Kablosuz Güç İttifakı (A4WP) ‘nın  Rezence  , bunun yerine manyetik rezonans kullanıyor ve Qi daha sonra eklediği bir özellik. Bu, daha fazla konumlandırma özgürlüğü sağlar. Tek bir şarj aletinde birden fazla cihaza sahip olabilirsiniz; cihazları hareket ettirebilirsiniz; cihazla şarj cihazı arasında bir kitap gibi bir nesneyle cihazınızı şarj etmiş olabilirsiniz. Rezense, Bluetooth ile cihazla iletişim kurmayı gerektirir.
Buradaki ikinci ve üçüncü yerli şirketler olan Power Matters Alliance ve Wireless Power Alliance , AirFuel Alliance’ı yeniden markalaştırdı ve Qi’yi ele geçirmek için işbirliği yapıyorlar.
Kablosuz şarjı destekleyen popüler akıllı telefonlar şunları içerir:

  • Apple iPhone 8, iPhone 8 Plus, and iPhone X
  • Samsung Galaxy Note 8 and Galaxy Note 5
  • Samsung Galaxy S8, S8+, S8 Active, S7, S7 Edge, S7 Active
  • LG G6 (US and Canada versions only) and LG V30
  • Motorola Moto Z, Moto Z Play, Moto Z2 Force, Moto Z2 Play
  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir