Kapat

Japonya'da 7.3 Büyüklüğünde Depremle Sarsıldı!

Japonya’da 7.3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Fukuşima merkezli olduğu belirtilen depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı. Öte yandan Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda da 5,6 büyüklüğünde  deprem meydana geldi.
DHA
Japonya’nın kuzeydoğusunda 7,3 şiddetinde deprem meydana geldi.
Japon Meteroloji Ajansı, 7,3 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olarak bildirilen fukuşima‘nun kıyı bölgeleri için tsunami alarmı verirken, Japon NHK televizyonu tsunami yüksekliğinin 3 metre dolayında tahmin edildiğini duyurdu.
Japonya saati ile 05.59’da meydana gelen 7,3 şiddetindeki deprem, Namie’nin güneydoğusundaki Fukuşimo bölgesinde denizin 10 kilometre altında gerçekleşti.
NÜKLEER SANTRAL’İN YAKININDA
Japon Meteroloji Ajansı, Fukuşima’nın kıyı bölgelerinin boşaltılması çağrısında bulundu.
Depremin açıklanan merkezinin 2011 yılında meydana gelen depremde hasar gören nükleer santralden çok uzak olmadığı belirtiliyor. Uzmanlar son meydana gelen depremin merkez üssünün karadan uzakta, açık denizde olması nedeniyle depremde ağır hasar ve can kaybı endişesinin fazla olmadığını belirtti.
19 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ
 
Japonya’da aynı bölgede 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki  deprem ve ardından oluşan tsunamide 19 bin kişi yaşamını yitirmiş, felaket  Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açmıştı.
YENİ ZELANDA’DA 5,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda 5,6 büyüklüğünde  deprem meydana geldi.
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezinden yapılan açıklamaya göre, merkez  üssü Kuzey Adası olan 5,6 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, Palmerston North kentine  138 kilometre uzaklıkta ve 37 kilometre derinlikte oluştu.
Tsunami uyarısı yapılmayan depremle ilgili herhangi bir hasar bilgisi  verilmedi.
Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda 14 Kasım’da yaşanan 7,8  büyüklüğündeki depremde iki kişi hayatını kaybetmişti. Deprem nedeniyle turistik  Kaikoura kasabasında mahsur kalan bin 200 turist ve yerel halk, bölgeden askeri  gemilerle tahliye edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir