Kapat

İnternet Dünyasında Sanal Ulus Kavramı Yaygınlaşacak

Çin’in başkenti Pekin’de Puhua Ticari Grubu Başkanı Bay Zhai Shanying, ‘Ekolojik millet Teorisini’ açıkladı. Shanying, “Ekolojik ulus Teorisi’ne bakılırsa insanoğlunun mevcut yaşam seçimini değiştirecek ve online yaşayan ve çevrimdışı olarak hayatta kalan yeni ekonomik sistemler kurulacak” dedi.

Puhua Ticari Grubu Başkanı Bay Zhai Shanying, Çin’in başkenti Pekin’de dünya ekonomik ve teknolojik gelişme tarihini inceledikten sonrasında ‘Ekolojik ulus Teorisini’ açıkladı. Shanying, insanoğluın sanal dünyada elde edeceği birbirine bağlı değerlerden oluşan ve talep tarafından yönlendirilen ekolojik ulusların, insan topluluklarının mevcut yaşam tarzını değiştirerek online yaşayan ve çevrimdışı olarak hayatta kalan yeni ekonomik sistemlerin kurulacağını söylemiş oldu.
Ekolojik ulusun, sanal internet dünyasında kurulacağını sözlerine ekleyen Shanying, “Tüzel fert, normal vatandaş yada birlik tarafınca ayrı ayrı kurulabilir ve web dünyasının yasalara bağlı kalmış olarak liberal, demokratik, eşitlikçi ve şeffaf bir halde yönetilebilir. ‘Ulusun’ dijital vatandaşları şeklinde farklı dikey gruplara tam kapsamlı içsel hizmetler sunabilecek. Ulusun var olma süresi, dijital yurttaşlara ve özel olarak sunulan hizmetlerin süresine bağlı olacak. Bu şeklinde bir ulus, insanların sanal dünyada başarılı bir halde yer almasını elde eden gerçek bir ütopya” şeklinde mevzuştu.
Zhai Shanying, detaylı bir çalışma hemen sonra insanoğluın geleneksel yaşamları ve gelişimleri tamamen değişebilir ve web yaşamı gerçek yaşamlarımızla birlikte var olarak insanlığın gelişmesinde önemli bir rol oynayabileceği sonucuna vardığını söylemiş oldu.

“Ekolojik ulus’ içsel isteklerinin karışlandığı sanal bir ulus”

Zhai Shanying’nin analizine nazaran, çeşitlenen internet dünyası içinde, farklı tercihleri olan insanoğlu için farklı ekolojik uluslar oluşturabilecek. Böylelikle farklı gruplar, kendi ekolojik uluslarına bakılırsa ‘dijital yurttaşlar’ haline gelebilecek. İnternet üzerinde ‘dijital yurttaşlarla’ beraber bu benzer biçimde bir ekolojik millet, ticari ve finansal sektörler dahil olmak üzere gerçek dünyadaki yaşamlar için benzersiz bir çekiciliğe sahip olacak. Topluluğun altında yatan kurallar, internet medeniyetine girildiğinde temelden değişecek.
Bu ‘Ekolojik ulus’ teorisini tecrübe etmek için Zhai’nin ilk ürünü ‘Futbol Bebek’ projesi, futbol fanlarına adanan sanal yaşam oluşturmayı fakatç ediniyor. Fanların, sanal dünyada değerlerini en üst düzeye çıkarması bekleniyor.

Zhai Shanying kimdir?

Zhai Shanying, CCTV Dialog ve Dragon TV Boss Town programlarının kalıcı özel misafiri. CCTV Dialog’da David de Rothschild ve Çin’deki finansal danışmanıyla konuştu. Aynı zamanda Warren Buffet ile Pekin’deki bir finansal atölye çalışmasında fikir alışverişinde bulunmuş oldu. Nobel iktisat Ödülü almaya aday Çinli fert olarak Jim Rogers ile de konuştu.
Zhai Shanying 10’dan fazla ünlü Çin üniversitesinde özel finans dersleri verdi. Bu üniversiteler arasında Tsinghua Üniversitesi, Pekin Üniversitesi ve Finans ve iktisat Merkez Üniversitesi içeriyor. Geçtiğimiz 20+ yıl içerisinde, Çin’in temel teorilerine ve düşüncülerine odaklanarak Çinli özelliklere uygun kuramsal finansal sistem oluşturmayı fakatçladı. Finansal teoriler, finansal sistemler ve finansal yöntemlerde biroldukça başarılı uygulamaya imza attı. Finansal teorileri, uygulamalarla doğrulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir