Kapat

Huawei HarmonyOS, Tüm Akıllı Cihazlar İçin Hazır

Huawei HarmonyOS, Tüm Akıllı Cihazlar İçin Hazır

Huawei, Çin ile ABD arasındaki belirsiz politik kavgalar nedeniyle HarmonyOS’u acil durum planı olarak geliştirmeye başladı. Son günlerde yaptırımlar daha hafif olsa da, Çin merkezli dev şirket kendini garantiye almak için elinden geleni yapıyor.

Bu arada, Çin kendi işletim sistemi için hiçbir özel bir çalışma gerçekleştirmedi. Yeni işletim sistemi olan HarmonyOS, çok çeşitli platformlarda çalışmaya hazır evrensel bir sistem olarak sunulacak.

Yabancı bir kaynaktan yapılan bir makalede, Huawei üst düzey yöneticilerinden birisi, yeni işletim sistemi hakkında detayları aktarıyor. Akıllı telefon desteği söz konusu olmamakla birlikte, Çinli şirket işletim sistemini diğer platformlarda tanıtmaya hazırlanıyor. Öncelik Akıllı Saatler.

Huawei kısa bir süre önce LiteOS’a dayalı Huawei Watch GT’yi piyasaya sürdü. Bu LiteOS, platformun Mikro Çekirdeği nedeniyle HarmonyOS’a entegre edilecek.

Huawei’nin hedeflediği bir diğer büyük platform ise bilgisayarlar. HarmonyOS’un bir gün tüm cihazlarda olması umuduyla, her şirketin yaptığı gibi Huawei’de işletim sistemini bilgisayarlar için hazır hale getirmek istiyor.

HarmonyOS’un,  Windows’un yerini alacağını söylemek pek mantıklı olmasa da, Huawei’nin hala bir şeyleri başarması mümkün gözüküyor.

Makale ayrıca işletim sisteminin potansiyeli hakkında ayrıntılı bilgiler de içeriyor. İşletim sistemi çok sayıda cihazı kapsayacak şekilde ayarlandığı için amacın bir ekosistem kurmak olduğu dikkat çekiyor. Örneğin HarmonyOS, araç sistemleri ve daha da önemlisi televizyonlarda kullanılmak üzere geliştirilecek. Çin, televizyon konusunda en büyük üreticilerden biri olduğu için de önemli ölçüde başarı elde edeceklerini de söylemek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir