Kapat

Hormonal Dengesizliğinizin Varlığını Nasıl Anlarsınız?

Hormonal Dengesizliğinizin Varlığını Nasıl Anlarsınız?


İritabl, şişkin veya dengesiz hissetme, hormonlarınızın dengeli olmadığına dair işaret olabilir. Hormonal dengesizliği gösterebilecek bazı belirtiler yazımızda. Hormonlar, hücrelerin ve organların çalışma şeklini etkileyen kimyasal haberciler olarak çalışırlar. Hormonal değişikliklere sahip olmak normaldir, çünkü hamilelik, menopoz veya adet dönemi gibi, etkiler bunu etkiler. Bununla birlikte, bazı ilaçlar ve rutindeki değişiklikler beklenmedik değişikliklere neden olabilir.  Düzensiz DönemlerKadınların çoğu her 21 ila 35 günde bir dönem geçirirler, eğer her ay aynı saatte gelmezse veya her ay gerçekleşmezse, belirli hormonların çok veya çok az miktarda olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca polikistik yumurtalık sendromunun bir göstergesi olabilir.
Uyku ProblemleriEğer uyumakta güçlük çekiyorsanız veya dinlenmediğinizi düşünüyorsanız, progesteron düzeyiniz düşük olabilir. Bu hormon yumurtalıklar tarafından üretilir ve vücudun uyku yeteneğini kolaylaştırır. Düşük östrojen seviyeleri de gece terlemeye neden olabilir , bu da uykuya dalmayı daha da zorlaştırır.
Kronik AkneDönem öncesi birkaç akne oldukça yaygındır ; Bununla birlikte, eğer görünmeye devam ederse, orojenlerde, ayrıca yumurtalıkların salgıladığı erkek hormonları da artırabilir.
Mide ProblemleriBağırsak, östrojen ve progesterona tepki veren küçük reseptör hücreleri ile doludur ; Bunlar normalden daha yüksek veya daha düşük miktarlarda bulunduğunda, sindirim etkilenir. Bu yüzden iltihap, ishal, şişlik ve mide bulantısı sık görülür.  Bununla birlikte, bunlar sadece bazı göstergelerdir, bu yüzden sağlık ve hormonal davranış hakkında doğru teşhis ve tavsiyede bulunmak için bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir .  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir