Kapat

Güneş Sistemine Yeni Bir Cüce Gezegen Katıldı!

Gökbilimciler’in yeni buldukları bu cüce gezegen Goblin olarak adlandırılıyor ancak bu gezegenin teknik ismi 2015 TG387 olarak geçmektedir. 

Carnegie Enstitüsünden astronomlar tarafından keşfedilen küçük bir kaya, Hawaii’deki devasa bir gözlemevi olan Subaru, Uluslararası Astronomi Birliği’ni (IAU) de keşfedildi.

Goblin, Hawaii’deki Mauna Kea gözlemevinde Subaru teleskopu kullanılarak keşfedildi.

Goblin küçük bir gezegen olarak kabul ediliyor, ama bu gezegen asteroit değil. Bu gezegenin yörüngesi Neptün’ün ötesine akar ve Güneş’ten uzaktır.

S perihelion Güneş’in yaklaşık 80 astronomik biriminde (bir astronomik birim Güneş ile Dünya arasındaki ortalama mesafeye eşittir) ya da 12 milyar kilometre uzaklıktadır.

Uzmanlar , TG387 2015 gibi Güneş Sistemi’nin kenarlarındaki binlerce küçük cismin olabileceğine inanıyor , ancak mesafeleri onları bulmayı çok zorlaştırıyor.

Güneş Sistemindeki uzak nesneler için şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en derin çalışmadır. Gerçek şu ki, ekip, TG387 2015 için iyi bir yörüngeye ulaşmak için yıllarca süren gözlemler yapması gerekiyordu çünkü çok yavaş hareket ediyor ve uzun bir orbital döneme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir