Kapat

Güneş Patlarsa Ne Olur?

Güneş Patlarsa Ne Olur?

Yıllardır bilinen bir gerçek var: güneş patlar yada kaybolursa, insanlığın sonu gelecek. Bu düşünce ile birlikte Dünya’nın her yerinde güneş ile ilgili birçok düşünce ortaya atılmıştır.

Örneğin; Meksika bölgesi, dört güneşin daha önceki dört dönemde var olduğuna ve hepsinin öldüğüne inanıyordu. Beşinci güneş, Tonatiuh ise şu anki güneşi temsil ediyordu.

Bugün Güneş’in galaksimizin yüz bin milyon yıldızından biri olduğunu biliyoruz. Peki, yıldızımız olan Güneş patlar ve yok olursa ne olur?

Bilimsel olarak açıklanan bazı ifadeler

Görüyorsunuz, Güneş’in ışığı Dünya’ya ulaşması ortalama 8 dakika, 19 saniye sürüyor, bu yüzden Güneş aniden yok olursa, tamamen varsayım, bu sürenin ardından hissedilebilir bir etki olurdu.

Güneş Dünya’dan ortalama 149.6 milyon kilometre uzaklıkta ve yaydığı radyasyon, saniyede 300.000 kilometre yol kat ediyor.

Eğer Güneş aniden kaybolsaydı, Dünya soğuyacaktı. Ancak ani bir soğumadan ziyade yavaş yavaş bir soğuma gerçekleşecektir. Dondurucuya bir tabak yemek koyduğunuzda, hemen soğumuyor.

Tüm bu olasılıklara bakacak olursak, tüm gezegen 1 haftanın ardından -17 ºC’ olurdu. Bir yıl sonra sıcaklığı -73ºC olurdu. Bu da, bütün denizler ve göllerin donması demektir.

  • Güneş, G2 spektral tipinin bir yıldızıdır ve kendi başına, Güneş Sistemi kütlesinin yaklaşık% 98,6’sını temsil eder.
  • Söylediğimiz gibi, Dünya’ya olan uzaklığı 149.600.000 kilometredir ve ışığı 8 dakika, 19 saniye içinde etki eder.
  • Yaklaşık 4.57 milyar yıl önce oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir