Kapat

Futbolcuların Ne Zaman Yaralanacaklarını Tespit Eden Bir Yazılım Geliştiriliyor!

Futbolcuların Ne Zaman Yaralanacaklarını Tespit Eden Bir Yazılım Geliştiriliyor!

Futbolcuların, antrenörlerinin bir oyuncunun ne zaman yaralanacağını bilmesi ne kadar faydalı? Birçok insan bunun ekonomik kayıplara yol açabileceğini söylüyor.

Pisa Üniversitesi ve Milan (İtalya) araştırmacıları kas yaralanmaları riskini öngören bir yazılım (program) geliştirdiler.
Yazılım, İtalyanlar tarafından geliştirilen bir algoritma (mantıksal adımlar dizisi) ile çalışır ve oyuncuların fiziksel yönlerini, aynı zamanda onların uyku kalitesini, taşıdıkları diyetleri veya zihinsel durumlarını analiz eder.

Algoritma nasıl çalışır?

Atlético de Madrid gibi takımlarla çalışmış olan spor tıbbı uzmanları, antrenman sırasında sporcuların tüm hareketlerini, örneğin, hızlanma, uzak mesafe veya hızlarını kaydederler.
Sonuçlar gerçek zamanlı olarak aktarılır ve koçların hangi oyunlarda ve ne kadar süre oynayacakları hakkında karar vermelerine fayda sağlar. Her oyuncu ve her antrenman için 50 veya 100 değişken analiz edilir!

Bir ekiple yapılan testler

İtalyan yazılımı, kimliklerini açıklamamayı isteyen profesyonel bir futbol takımının oyuncuları ile test edildi. GPS teknolojisinin yardımıyla, 2013-2014 sezonunda altı ay boyunca 26 oyuncunun her birinden veriler toplanmıştır.
Daha sonra elde edilen veriler, oyuncuların yaşadığı kas yaralanmalarının tarihsel kayıtları ile birleştirildi.
Bu yazılımın doğruluğu %50’lere dayanıyor ve bu eski yöntemlere göre oldukça istikrarlı olduğunu kanıtlıyor.

Sırada ne var?

Yazılımın kodlayıcıları, projelerinin bir sonraki aşamasının diğer futbol takımlarıyla daha uzun süre test etmesini, oyunlar sırasında veri toplamasını ve verileri kalp hızı ve vücut ısısı gibi diğer önlemlerle birleştirileceğini vurguluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir