Kapat

Filmlerde Patlamış Mısır Yenilmesinin Sebebi Nedir?

Hepimiz sinemalarda bir film izlerken, yanına patlamış mısır eşliğinde filmin zevkini çıkartmışızdır. Peki neden mısır bu kadar sembolik bir konuma geldi?

1840 yılında mısır ilk defa atıştırmalık olarak kabul edildi ve fuarlar, karnavallar ile ün kazandı. 1885 yılında ilk taşınabilir patlamış mısır makinesinin icadı ile popülaritesi arttı. Satıcılar yeni müşterilerine tereyağı ve tuzla tatlandırılmış bu mısırı sunarak ün kazanmasına yardımcı oldular. Ucuz ve lezzetli bir ticari zeka olsa gerek.
Patlamış mısır, ilk kapalı sergi alanlarından olan Nickelodeon’da sunuldu . Bu olay 1905 ve 1915 yılları arasında Amerikan tiyatrosunda gelişim gösterdi.

Büyük Buhran sırasında patlamış mısır patlaması

Tiyatro’da elde edilen gelir başlangıcı zamanla azalmaya başladığı 1929 ile 1933 yılları arasında Büyük Buhran 1929 krizi başlayan bir küresel ekonomik durgunluk oldu. Bu süre için ana kaçış yolu sinemaydı. Böylece, bu yerlerin sahipleri, para kazanmanın yeni yollarını umutsuzca araştırmak için , patlamış mısır makinelerinin ve imtiyaz standlarının sinemalarda yaygın entegrasyonunu kabul ettiler.
Ayrıca ABD’de mısır taneleri bol miktarda ham madde ile anında üretildi.
Filmlerde bir gece, bir ailenin keyfini çıkarabileceği en ucuz eğlence türlerinden biriydi. Bazı sahipleri, patlamış mısır makinelerini kurduklarında bilet fiyatlarını düşürdüler ve hala önemli kârlar elde ettiler. Sinema sahipleri en az bin torba patlamış mısır satmak için kullanılan yaklaşık 50 kilogram mısır tanesi için 10 dolar dolar ödüyorlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir