Kapat

En Yeni Dizüstü Bilgisayarlar – 2018’de Bizi Nasıl Dizüstüler Bekliyor

En Yeni Dizüstü Bilgisayarlar – 2018’de Bizi Nasıl Dizüstüler Bekliyor

Her yıl Tüketici Elektronik Fuarı’nda giderek daha fazla dizüstü bilgisayar görüyoruz. İnanılmaz derecede küçük ve hafif olanları, dev oyun makinelerini çevirip döndürdüklerini gördük ve daha sonra normal düz yaşlı dizüstü bilgisayarları gördük. Bu yılki gösteride dizüstü bilgisayarlar delirmiş olmamıştır, ancak birkaç tanesi bize yılın geri kalanında neler geleceğine dair bazı ipuçları verebilir.

Bu yıl ilginç yeni dizüstü bilgisayarlardan ikisi HP’nin Spectre x360 15 ve Dell’in XPS 15 2-in-1’dir . Bu yeni modellerin her ikisi de, Intel’in en yeni çekirdek işlemcilerini AMD’nin Radeon RX Vega M grafikleriyle birleştiren Intel’in yeni AMD destekli çiplerini içeriyor ve bu tür dizüstü bilgisayarların grafik gücünü geliştirmelidir. Bu dizüstü bilgisayarları hemen oyunun içine sokulmayacak, ancak normal dizüstü bilgisayarlarda daha iyi çalışan oyunlara yol açabilecek bir kombinasyon. AMD ve Intel’in 1980’lerden beri birlikte çalıştıklarını ilk defa gördük ve böylece yılın geri kalanında iyi sonuçlar doğuracaktır.

Dell’in XPS 15’inde tuşları yerinde tutmak için mıknatıslar kullanan bir maglev klavyesi de bulunuyor. Bu, anahtarların köşelerde hâlâ tutulduğu anlamına gelir, ancak daha aşağılayıcı olan daha iyi geribildirim sağlamak için bunların altında mıknatıslar vardır. İlginç bir ektir ve Apple’ın dışında PC üreticilerinin yeni klavye teknolojilerini denemelerini  devam etmek iyidir. İşe yararsa, dizüstü bilgisayar paket deneyinin geri kalan kısmında klavyelerin iyileştirildiğini görebiliriz.

Deneyden bahsederken, bu yıl dizüstü bilgisayarlarla daha az karşılaştığımız bir şey. 2’si 1 arada çılgınca dizüstü bilgisayarlar daha az titreşiyor, ancak PC üreticileri şimdi Qualcomm’un Snapdragon çiplerinin dizüstü bilgisayarlarda test etmeye başlıyor. Genellikle bu işlemcileri telefonlarda görebiliriz, ancak Microsoft şimdi ARM yonga kümeleri için Windows 10’u kuruyor. Bu neden önemlidir? 20+ saat iddia ile daha iyi pil ömrü ve çok daha iyi bekleme süresi anlamına gelir, böylece dizüstü bilgisayarınızın ölmesi konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Hala günlerin erken saatlerinde, ancak Lenovo, geçen hafta ARM ile çalışan Miix 630’u duyurdu ve tablet ile dizüstü bilgisayarın birleşimi olabilir dedi. Bu tür yeni cihazların en büyük sözlerinden biri dahili LTE bağlantısıdır, yani her zaman hareket halindeyken bağlantı kurduğunuz anlamına gelir. Geleneksel kapakçık tasarımında hala ARM destekli bir dizüstü bilgisayar görmedik ancak 2018 boyunca bu tür cihazlardan daha fazlasını göreceğimizi umuyoruz.

CES 2018’de fark ettiğim bir başka eğilim HDR dizüstü bilgisayarlardır. Lenovo’nun X1 Karbon ve X1 Yoga’sunun her ikisi de HDR desteğine sahiptir. Şu anda Windows 10’da HDR için çok fazla destek yok bu yeni dizüstü bilgisayarlar HDR içeriğini destekleyen daha fazla sayıda uygulama ve oyunlara, özellikle de HDR’yi destekleyen daha fazla monitör görmeye başladığımız günler gelecekktir. HDR filmleri ve TV şovlarını izlemek için harika, bu yüzden umarım daha fazla dizüstü bilgisayar üreticisi 2018 boyunca bu ekranları cihazlarına ekleyecektir.

CES’de pek fazla göremediğimiz şey Chromebook’lar veya saf tabletlerdi ancak Razer, şirketin Android ahizesini bir dizüstü bilgisayara dönüştüren bir Razer telefon yuvası ile deneme yapmaya başladı . Motorola’nın Atrix veya Samsung’un DeX platformu , hatta Microsoft’un Windows için Continuum telefonlarıyla daha önce gördüğümüze benzer  birçok şirket telefonları dizüstü bilgisayara dönüştürmede başarılı olamadı ve Razer’in teşebbüsü şimdilik bir prototiptir. 2018 yılında başarılı bir telefonun dizüstü bilgisayara dönüştüğünü sanacağız, ancak bazı şirketlerin hala bu rüyayı gerçekleştirmeye çalıştıklarını görmek güzel.

Tüm bu yeni ilavelerin yanı sıra, bu yıl da CES’te bazı düzenli dizüstü bilgisayarlar gördük. Dell, XPS 13’ü yeni bir beyaz renk ve biraz değiştirilmiş tasarımla yeniledi . Daha iyi Windows dizüstü bilgisayarlarından biridir, ancak Dell yine de web kamerasını herhangi bir nedenle ekranın altında tutmuştur. Acer ayrıca yeni bir Swift 7’yi piyasaya sürdü ve güncellenmiş modeli onu dünyadaki en ince bilgisayar haline getirdi. Acer’in ince ve hafif bir alışkanlığı var ve diğer PC üreticilerini benzer tasarımlar yaratmaya zorluyor. Yine de ince ve hafif olmasının dezavantajları var. Klavye, biraz daha büyük ultrabooklara kıyasla, bu belirli dizüstü bilgisayarlarda o kadar büyük hissetmiyor.

Yani bunlar CES 2018’in dizüstü bilgisayarlarıydı. Donanımı bir kenara bırakarak, muhtemelen Alexa’nın yıl boyunca birçok dizüstü bilgisayarda görünmesini bekliyoruz. Amazon, Windows PC’ler için Alexa’yı duyurdu ve HP, Lenovo, Asus ve Acer’ın ilkleri bu yılın ilerleyen saatlerinde ulaşacak. Google’ın Pixelbook’da kendi asistanı var, ancak bunun bu yıl Windows makinelerinde  Microsoft’un gelecekteki Windows 10 güncellemeleri ve devam eden ARM dizüstü bilgisayarları ile birleşicektir,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir