Kapat

Elon Musk’ın Ay Macerası Başlıyor

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz SpaceX, PayPal, Tesla Motors, Hyperloop, SolarCity, The Boring Company şirketlerinin kurucusu olan Elon Musk, Mars hayallerini gerçekleştirmek için büyük adımlar atmıştı. Tüm Dünya’nın merakla takip ettiği Musk, bu sefer Ay için çalışmalar başlattı.

Elon Musk Twitter hesabı üzerinden projeyi kamuoyuyla paylaştı.

https://platform.twitter.com/widgets.js

SpaceTech şirketi tarafından üretilen ve paslanmaz çelikten yapılmış Starship‘i uzaya göndermek isteyen SpaceX, ürettiği Raptor motoru hakkında da bilgi verdi.

Bir Roketle İşler Kolaylaştı

Uzay araçlarını uzay boşluğuna hızlı şekilde götürmek için kullanılan roketler belirli mesafeden sonra uzay aracıyla bağlantısını kopararak belirlenen düşüş alanına düşerek görevini tamamlıyordu. Lakin Ars Technica‘nın yaptığı analize göre; SpaceX‘in bu projede tek bir motor ile tüm süreçleri halledeceği ön görülüyor. Bu da roket yükünden kurtulmak ve maddi anlamda da kazanç anlamına geliyor. Şayet roket üretmek ve test etmek oldukça malietli bir çalışmadır.

Ay’a Gidiş

Mars için hızlı çalışmalar yürüten Musk, Ay‘a en hızlı şekilde gidilebilmesi için SpaceX tarafında çalışmalara başladı. Çalışanlarının %10‘luk kısmını işten çıkarmak durumunda kalan SpaceX, daha düşük bütçe ayırarak daha büyük projeler yürütmek istediğini açıkladı. Bu sebeple personel giderlerini kısmak gibi bir yola başvuruldu. Peki Mars projesi hakkında detay açıklanmadan neden Ay projesine odaklanıldı bu da merak konusu oldu. Elon Musk‘un bir çok girişimcinin yapmaktan korkacağı adımları attığını ve büyük değişiklikleri getirdiğini biliyoruz lakin atılan adımların devamının gelmesi de insanların beklediği bir durumdur. Şayet projeden projeye atlamak heves bitince bırakmak doğru olmayabilir.

Mars Projesine Ne Oldu

Mars projesi şuan maddi zorluklar çeken SpaceX için devam edebilecek bir proje olarak görünmüyor. Çünkü Mars‘a gitmek için ciddi bir zaman gerekiyor ki bu zamanın her işleyişi SpaceX şirketi için maddi gider anlamına geliyor. Bu sebepten dolayı Mars projesinin şuan için askıya alındığını söyleyebiliriz. Ay projesi başarıyla tamamlanırsa tekrar Mars için konuşulmaya başlanabilir. Ay projesinde kullanılan prototip üzerinden modernizasyon yapılarak Mars projesine odaklanılması zaman kazandıracak ve maddi giderleri kısacaktır.

SpaceX Mars‘a insanları götürmek için SpaceTech şirketinin ürettiği Starhip‘i kullanacağını açıklamıştı ama şuan görülüyor ki proje değiştirilerek Ay projesinde kullanılması kararlaştırılmış.

Elon Musk gibi çılgın bir girişimcinin ne gibi büyük adımlar atacağını Ay projesini izleyerek göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir