Kapat

Elektronik Yazılım Dağıtımı (ESD) Nedir?

Elektronik Yazılım Dağıtımı (ESD) Nedir?

Elektronik yazılım dağıtım (ESD) yazılımı veya verilerin kullanıcılara elektronik olarak dağıtılmasıdır. Bu yaklaşım fiziksel medya aracılığıyla yazılım sunma uygulamasının tam tersidir. Elektronik yazılım dağıtımı, indirme veya akışı kullanabilir. Elektronik yazılım dağıtımı, hem satıcılar hem de müşteriler için fiziksel ortamda dağıtıma kıyasla birçok avantaja sahiptir.

Elektronik yazılım dağıtımı, dijital dağıtım olarak da bilinir.

İyi bir elektronik yazılım dağıtımı, yalnızca kullanıcıları sistem ve ağlar üzerinden kullanıcılara sunmanın yanı sıra, yazılımın başarıyla kurulduğunu doğrulamak ve bazı sorunlar oluşursa eski yazılım sürümlerini geri yüklemek gibi karmaşık görevleri de içerir. Elektronik yazılım dağıtımı söz konusu olduğunda, satıcıların kullandığı başlıca iki yaklaşım, yani doğrudan satın alma ve deneme sürümü vardır. Doğrudan satın alma yaklaşımı, yazılımın müşteri ödemeli olmasıdır; bunun ardından, tam yazılım, satıcının sitesinden indirilebilir. Tüm özellikler ve işlevler kullanıcı tarafından kolayca elde edilebilir ve hemen kullanılabilir. Deneme sürümü yaklaşımı veya “satın almadan önce deneyin” yaklaşımı, sınırlı özelliklere ve işlevlere sahip olan yazılımın deneme sürümünü müşterilere sunulmasına denir. Elbette Winrar deneme sürümü olmasına rağmen bu kategoride incelemek doğru olmaz.

Elektronik yazılım dağıtımının birçok önemli avantajı vardır. Fiziksel medyada yazılım dağıtımı ile karşılaştırıldığında, elektronik yazılım dağıtım maliyeti çok daha azdır. Yazılımın sipariş edilmesi ve tesliminde daha az zaman söz konusudur. Yazılım üreticileri satın alınan ve Internet üzerinden indirilen yazılımlara indirim sunabilir. Elektronik yazılım dağıtımının diğer avantajları, gelirin artırılması, müşteri memnuniyetinin artırılması ve iş zekası kazandırılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir