Kapat

Creality Ender 3 Pro 3B yazıcı incelemesi ve filamentler

CREALITY Ender 3 Pro 200$ bandının en iyi 3B yazıcılarından bir tanesi. (Yazının yazıldığı tarihte CREALITY’nin kendi mağazasında fiyatı 230$)

CREALITY’nin Ender serisi küresel çapta bir hayli sevildi. Çok yaygın kullanılan Ender ve CR serisi Creality’nin göz bebekleri. Bizde bu göz bebeklerinden biri olan Ender PRO’dan 2 adet aldık ve aktif olarak kullanmaya başladık.

Ender 3 PRO ev tipi yazıcı olmasından dolayı kompakt ve şık bir tasarıma sahip. Fiyatına göre çok hoş tasarlanmış ve kablolanmış. Sigma profillerden oluşan yapı modülerlik ve geliştirmeler için büyük kolaylık sağlıyor. Baskı kalitesi, kendi fiyatından çok daha üst segment makinelere kafa tutacak kadar iyi. CURA üzerinde 0.28mm ile 0.08mm yani 280 mikron ile 80 mikron arası (0.2mm nozül seçiliyken görünür.) hazır profiller bulunuyor. Ben 0.05mm’yi test ettim sorunsuz bastı ancak 30 dakikalık baskı süresi 8 saate çıktı. Reddit’te 0.04mm’ye kadar yazdırılabileceği söylenmiş. Mikron ne kadar küçülürse çözünürlük o kadar artar. (1 mikron = 0.001mm)  Sigma profillerin bir diğer avantajı size hafif ve stabil bir yazıcı gövdesi sunması. Çünkü makinenin filamentsiz ağırlığı 7 KG. Seyahatlerinizde kolaylıkla kolonlarını sökebilir ve arabanızın bagajına atabilirsiniz. Sürekli gezen birisiyseniz hafifliği ve sökülmüş haldeki küçük boyutuyla en iyi yol arkadaşınız olabilir. Konakladığınız yerde 3B baskı gerektiğinde Tak-Çalıştır olması sayesinde baskılarınızı hızlıca başlatabilirsiniz. Yeteri kadar övdük ve tarafsız olmalıyız, biraz da sövelim(!)

CMagnet denilen mıknatıslı baskı yüzeyi çizilmeye çok müsait, kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Bazen yapışmama veya kenarlarda kavlama problemlerine neden olabiliyor.

Ben bu soruna şöyle bir çözüm buldum; Her bir kaç baskıdan sonra sabunlu suyla veya bebek şampuanıyla yıkayıp kurutun. Filament artıkları yüzeyden gittiği için daha güçlü tutunuyor.

Güç kaynağı fan sesi çok gürültülü, ara sıra fan açıyor ancak açtığı zaman (özellikle geceleri) kafa şişiriyor. Motorlar pek gürültülü denemez ancak gürültü azaltıcı damper parçalar alınabilir. Gece çalışırken uyumak mümkün ancak infill yapmaya başladığında uykuya dalması bi’ hayli zor.

Teknik Özellikler:

 • Baskı Teknolojisi: FDM
 • Baskı Alanı: 220 mm x 220 mm x 250 mm
 • Net Ağırlık: 7 Kg
 • Nozzle Çapı: 0.8mm, 0.6mm, 0.5mm, 0.4mm, 0.3mm, 0.2mm
 • Uyumlu İşletim Sistemleri: Windows ve Linux
 • Dilimleyici Programları: Cura, Simplify3D, Repetier-host, MatterControl
 • Baskı Formatı: .gcode
 • Filament Kalınlığı: 1.75mm
 • Desteklediği filamentler: PLA, ABS, Ahşap, TPU, Karbon Fiber
 • Besleme Gerilimi: 110v-220v
 • Çıkış Gerilimi: 24 V
 • Toplam Watt Değeri: 270 W

Hangi PLA Filament Markasını Tercih Etmeliyim?

(Tamamen kendi görüşüm ve deneyimlerimdir, teknik veriler dahil edilmemiştir.)

Ender 3 Pro için ESUN, CCTree, Creality ve ABG markalarını deneyimledim ve aralarından en iyisi ESUN olduğuna karar verdim.

 • CCTree, filament kaliteli, yazıcıyı tıkama, sıkışma, kırılma veya baskı sırasında katman tutmaması gibi problemler yaşamadım, modeller dayanıklıydı ancak katmanlar birbirini çokta güçlü tutmuyordu ve yağlı yüzey hissiyatı oluşturuyordu.
 • Creality’nin orijinal filamenti orta kalite denebilir. Pek sağlam bir hissiyat oluşturmuyordu ancak çıtkırıldım değildi. Baskı esnasında bir kaç kere yatağa yapışmama sorunu yaşadım.
 • ABG, yerli marka olduğu için 2 makara aldım ancak hayal kırıklığına uğradım. Yerli AR-GE ürünü olması çok hoş, baskılar gerçekten çok dayanıklıydı ve baskı sonrasında katman atması yaşamadım. Ancak iddia ettikleri gibi 0.01 tolerans değerinin pek doğru olduğuna inanmıyorum çünkü filament baskı sırasında bir kaç kere PTFE tüpte tıkandı. (Sorunun PTFE’de olmadığını tıkanan kısmı kestikten sonra baskıya devam ettiğini ve başka marka filament denediğimde rahatça tüpten geçtiğini ancak kestiğim ABG filament parçasının tüpten geçemediğini fark ettim.)
 • ESUN, PLA Plus filamenti baskıları çok dayanıklı, baskı sırasında sorun ipliklenme, katman kopması gibi sorun oluşmuyor ancak hafif yağlı yüzey hissiyatı veriyor ve renk skalası biraz alışılmadık tonlarda.

Kullanıcı dostu oluşlarına göre sıralamak gerekirse ESUN>CCTree>Creality>ABG

Ender 3 ve Ender 3 Pro’nuzu buradaki baskılarla geliştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir