Kapat

Bölüm 1: İnşaat sektöründe 3D baskının Faydaları Nedir?

İnşaat sektöründe 3D baskının Faydaları Nedir?

Katmanlı Üretim birçok endüstride devrim yaratıyor, inşaat ve mimarlık alanı da bundan nasibini almış durumda. 2010’da bile 3D basılmış evleri duymuş olabilirsiniz , ancak o zamanki teknolojinin aynı şekilde günümüze geldiğini düşünmeyin. Evler ve diğer yapıları üretme teknolojisi çarpıcı bir şekilde gelişti ve keşfedilecek bir çok yeniliği beraberinde getirdi.

Önce piyasada mevcut olan 3B baskı teknolojileri hakkında konuşalım, sonra inşaat sektöründeki 3B baskının yararlarına geçeceğiz. Ve konuşacak o kadar çok şey var ki! Daha iyi zaman yönetiminden, çok daha hızlı üretime, büyük maliyet azaltmaya kadar her türlü imkanı bulunuyor. Bir sonraki bölümde gerçek hayatta kullanılan örnekler ile devam edeceğiz.

İnşaat Teknolojileri için hangi teknolojiler geliştirilmiştir?

İnşaat için Katmanlı İmalat uygulamaları hakkında konuşmaya başlamak için önce mevcut teknolojilere bir göz atmalı, sonra avantajlarını tartışmalıyız. Şu an inşaat sektöründe 3D baskıyı kullanmak için birkaç seçeneğimiz var.

Robotik Kol Ekstruderleri (Ekstrüzyon)

Bunlardan biri robot kol ekstruder, dilimizdeki karşılığı Ekstrüzyon, bu teknolojiye kontur işçiliği denir . FDM yazıcıların çalışma mantığına benzer. Raylar robotik kolun hareket etmesine izin verecek şekilde düzenlenmiştir; ve rayların sınırları dahilinde, kol, betonu ağızlıktan ekstrüzyon yaparak ev katmanını tabaka halinde inşa edecektir. Bu, XL yapıları inşa etmek için kullanılan en popüler 3D baskı teknolojisidir.

Kum 3d baskı

Bir sonraki 3B tekniği, SLS veya Jet Fusion gibi endüstriyel 3B Baskıya benzeyen bir tekniktir. Makine bir kat kum tozu yayar, sonra yapının şeklini bir bağlayıcı ile sertleştirir. Metal 3B yazıcılar da tam olarak böyle çalışıyor!

Metal teknolojisi

Sonuncusu ama en önemlisi, daha fazla yüke dayanması gereken köprüler gibi yapılar için Hollandalı MX3D firması Wire Arc Additive Manufacturing (WAAM) tarafından geliştirildi. Ekip, teknolojiyi şöyle açıklıyor: “Endüstriyel bir robotu, kaynak makinesiyle birleştirerek kendi yazılımımızla çalışan bir 3D yazıcıya dönüştürdük”. Robot, 6 eksende 3 boyutlu baskı metal yapıları üretmektedir.

İnşaat sektöründe 3D baskı neden kullanılıyor?

3D baskı cihazlarının nasıl yapıldığını gördük şimdi de İnşaat sektöründe 3D Baskının neden kullanıldığına bakalım. Doğal bir felaketten sonra bütün şehirleri yeniden inşa etmek, evsiz insanlara barınak sağlamak ve genel olarak daha sürdürülebilir habitatlar inşa etmek için, 3B baskı yardıma koşuyor.

Hızlı üretim

İnşaat sektöründe 3D Baskı, üretim süresini kısaltır. Bunun nedeni, makinelerin kendilerinin çok hızlı olması nedeniyle, bazıları sadece 24 saat içinde 600 ila 800 metre kare (55 ila 75 metre kare) ev üretebilecek kapasitededir. Kulağa harika geliyor değil mi?

3D yazıcılar da tamamen otomatiktir ve bu da insan hatasını ortadan kaldırır. 3D baskılarda çalışan yoktur. Tamamı makine tarafından yapılmaktadır. Yapılar programlanır ve üretilir. Geleneksel yöntemlerde kullanılan hiçbir şeye  ihtiyaç yoktur.

Neredeyse sıfır malzeme atığı

İnşaat sektöründe 3D baskı kullanmanın temel avantajı, malzeme atıklarında çok fazla üretim maliyeti tasarrufu sağlamaktır. Bunun sebebi robotik kollar gibi bir 3B yazıcının tam olarak ihtiyaç duyduğu malzeme miktarını kullanmasıdır. Binaların kat kat ve kafes yapılı binalarla üretilmesi, büyük bir maliyet azaltımı sağlar. Sadece bu değil, aynı zamanda geri dönüşümlü malzeme kullanabiliyorlar.

Bu faktör aynı zamanda çevreye yarar sağlar. 3D baskı, geleneksel üretim yöntemlerinden çok daha küçük bir etkiye sahiptir. WASP adlı bir İtalyan şirketi, 3D baskıyı büyük bir gelişme içine aldı ve yerel malzemelerden ev üretebilen ve yeşil enerji (hidro, rüzgar veya güneş enerjisi) kullanan, dünyanın en büyük 3D yazıcılarından birini tasarladı. Bu, bugünün inşaat endüstrisinde büyük bir sorun olan çok daha küçük emisyon anlamına gelir.

Geçen sene 3D Basılı bir eve taşınan ilk aile hakkında bir haber paylaşmıştık . Söz konusu ev Fransa, Nantes’te üretildi ve Yhnova projesi olarak adlandırıldı. Evi basmak sadece 54 saat sürdü ve toplam maliyet geleneksel bir ev inşa etmekten yaklaşık % 20 daha ucuz olmuştu. Katmanlı Üretim, inşaat sektörü için daha iyi bir gelecek inşa etmeye gerçekten yardımcı olabilir.

İnşaat sektöründeki 3B baskının geleceği nedir?

Gördüğünüz gibi, inşaat sektöründe 3D baskı kullanmanın pek çok yararı var ve onu kullanan şirketler çok başarılı. 3D teknolojiler, projenin ilk aşamalarından üretime kadar tüm üretim sürecini yönetmeye yardımcı oluyor. Yapılar normal maliyet ve zamanın bir kısmıyla 3B olarak basılıyor, neredeyse sıfır malzeme atığı sayesinde çok daha çevre dostu.

“Bölüm 1: İnşaat sektöründe 3D baskının Faydaları Nedir?” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir