Kapat

Birinin Adını Hemen Unutmamızın Sebebi Nedir?

Caddeye indiğinizde, uzun zamandır görmediğiniz biriyle karşılaşıyorsunuz ve sizi selamlıyor. O anda o selamı geri vermek istiyorsun, ama sadece yüzünün belirsizliğini hatırlıyorsun, ama onun ismini hatırlamıyorsun. Bu tür durumlarda kişiye ismini sormaktan başka alternatif bulunmuyor. Tabii sosyal medya araştırması dışında.

Peki bu durumun sebebi nedir? 

En basit açıklama: çünkü sebebi ilgilenmediğin bir şey olduğu tezini doğruluyor.
“İnsanlar, onları öğrenmek için motive eden şeyleri hatırlamakta daha iyidir. Bazen insanların isimlerini hatırlamaya motive olursunuz, ve gerçekten bunu başarırsınız. “
Ama bu her zaman böyle değildir. Çoğunlukla hatırlamak istersen bile, kendini zihinsel boşluklarda hissedersin dedi. Bunun nedeni, bir şeyi hatırlamak için gerekli olan işi bir isim gibi basit bir şekilde hafife almanız olabilir.
Ortak bir isim unutulabilir çünkü ilginç görünmüyor ya da zaten böyle adlandırılmış birkaç kişi biliyorsunuzdur. Öte yandan, tuhaf bir ismin tanınması kolay, ancak hatırlanması zor olabilir. Ve ortak olan ya da olmayan herhangi bir isim hatırlanmak için savaşmalı ve zihninizde zaten bir çok şey tarafından kalabalıklaşan bir alana sahip olmalıdır .
Ranganath. “Sadece ismi hatırlamıyorsunuz, aynı zamanda bir yüzle ilgili olarak bu kimliği hatırlıyorsunuz. Kodlama dediğimiz bilgiyi alsanız bile, bilgileri başkalarına ve hafızanızdaki diğer yüzler arasında çok fazla rekabet olduğu için bulamayabilirsiniz, “dedi.

Peki Nasıl Hatırlarız

Kişi ya da görünüşleri hakkında kendine özgü bir şey bulmayı ve onu isimlerine bağlamayı öneriyor.
Kendinizi sınamak için bir yol bulun, konuşma devam ederken bile yararlı olabilir, diye ekledi. Örneğin  , kişinin söylediği zaman adını not edin ve siz onunla konuşup hatırlamaya çalışın. “Test etmek, uzun vadede daha iyi korunmanıza yardımcı olacaktır” dedi
Fakat eğer tüm bunlar başarısız olursa, unutkanlık maalesef ki yaygın olan bir sorundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir