Kapat

Mühendislik Öğrencileri için Basit Arduino LED Projeleri

Arduino, çeşitli elektronik projeleri tasarlamak için kullanılan tek tip mikrodenetleyici kartıdır. Karta programı yazmak ve Arduino kartına yüklemek üzere kullanılan bir kişisel bilgisayar, entegre bir geliştirme ortamı veya önceden programlanmış mikrodenetleyici ile bağlanmak için bir Atmel mikrokontrolör, güç kaynağı, USB bağlantı noktası içermektedir.

Arduino Kartı nedir?

Temel olarak, bir Arduino anakartı , veri ve program kodu için ayrı bellek nedeniyle Harvard mimarisini kullanır. Arduino kartının verileri veri belleğinde saklanırken, Arduino kartının kodu programda saklanır. Arduino anakartlarının türleri arasında Arduino Uno, Arduino mega, Arduino LilyPad, Arduino BT, Arduino Nano ve Arduino Mini bulunuyor. Arduino cihazlarının çoğu pin, güç, reset butonu, TX RX LED, voltaj regülatörü ve güç LED göstergesi gibi bileşenleri içeriyor. Bu kartların avantajları, genişletilebilir donanım, ucuz, basit ve net programlama ortamı olmasıdır.

Mühendislik Öğrencileri için LED’li Basit Arduino Projeleri

Bu kartların uygulamaları temel olarak mühendislik öğrencileri için LED’leri kullanarak basit projeler yapmaya elverişlidir.

Arduino Kartını Kullanarak LED’lerin Otomatik Yoğunluk Kontrolü

Bu projenin temel amacı, bir Arduino kartı kullanarak LED’lerin otomatik yoğunluğunu kontrol etmektir. Önerilen sistem, karartma özelliği nedeniyle HID lambalarının yerine LED’ler kullanır. Bir Arduino kartı, MOSFET’in istenen bir işlem elde etmek için bir dizi ışık yayan diyotu değiştirmesini sağlayan PWM sinyalleri geliştirerek ışıkların yoğunluğunu otomatik olarak kontrol etmek için kullanılır .

Bu ışıkların ömrü, HID lambalarla karşılaştırıldığında daha fazladır ve daha az güç tüketir. Bu projede, bir Arduino kartı, üretilen PWM ( darbe genişlik modülasyonu ) sinyallerine dayalı ışık yoğunluğunu kontrol eden programlanabilir talimatlardan oluşur. LED’lerin yoğunluğu yüksek tutuldu. Yollardaki trafik gecenin geç saatlerinde kademeli olarak düştüğü için, sabaha kadar yavaş yavaş azalıyor. Sonunda, ışık yoğunluğu sabah 6’da tamamen kapanıyor ve yine akşam 6’da yeniden başlıyor.

Ayrıca, önerilen sistem güneşin yoğunluğunu eşdeğer bir güce dönüştüren bir güneş paneli ile birleştirilerek artırılabilir ve bu enerji otoyol ışıklarını beslemek için kullanılıyor.

Arduino tabanlı güneş panelli sokak lambası

Bu projenin ana hedefi, bir sokak lambasının, Arduino tabanlı bir güneş LED sokak lambası ile kontrol etmektir. Önerilen sistem, güneş ışınlarını elektriğe dönüştüren bataryayı şarj etmek için kullanılan bir güneş paneli kullanmaktadır . Bu, bir bataryanın şarj edilmesini kontrol etmek için bir solar şarj kontrol devresi kullanılır. Sokak ışıklarının yoğunluğu, yoğun saatlerde yüksek tutulur.

Karayollarındaki araçlar az sayıda olduğu için, gündüz depolanan enerji akşam saatinde tasarruflu bir şekilde kullanılarak daha verimli çalışma saatleri oluşturmayı sağlar.

Arduino tabanlı Sıcaklık Logger

Önerilen sistem, bir Arduino kartı kullanarak basit bir sıcaklık kayıt sistemi yapmaktır. Bu proje, her iki saniyede bir sıcaklık gözlemlemek için kullanılır ve Celsius ve Fahrenheit’teki Arduino seri monitöründe görüntülenir. Sistem USB üzerinden kişisel bilgisayara bağlanır. Burada IC LM35, sıcaklığı ölçmek için bir sıcaklık sensörü olarak kullanılır. Sıcaklık sensörünün voltaj çıkışı, sıcaklıktaki 10mV / oC artışını artırır. Sıcaklık sensörünün bekleme akımı ve çalışma gerilimi is60uAand5V’dir.

Arduino tabanlı Hareket Sensörü ışık Devresi

Bu projenin ana amacı, bir ışığı hareket algılayarak açmak için bir Arduino tabanlı hareket sensörü ışık devresi tasarlamaktır. Bu projenin devresi esas olarak Arduino kurulu, PIR sensörü, LED ve USB ile bir ve b konektöründen ibarettir. Hareket, bir Arduino kartı ile entegre edilmiş bir PIR sensörü tarafından algılanır ve Led ışığı AÇIK duruma getirilir.

Sensörün Pin-1’i Arduino kartının voltaj terminaline bağlanır. Pin-3 Arduino’nun GND’sine bağlanır. Pin-2’nin o / p’si dijital pin D3’e bağlanır. Bu bağlantılardan pin-1 ve pin-3 Arduino kartından 5 volt alır. Bu nedenle, PIR sensörü, bu bağlantılardan gelen elektriği AÇIK konuma getirip çalıştırır. Arduino kartının hareket sensöründen bir p / p aldığı pin-2’den geçer. Hareket sensörü herhangi bir hareket algılamadığında, o / p LOW ve Arduino voltaj sinyali almaz. Sensör hareketi algıladığında, çıkış HIGH ve Arduino kartı bir voltaj sinyali alır, bu daha sonra bu devrenin bir LED’i gibi bir başka cihazı devreye sokabilir. LED, pin-13 ve GND terminalleri arasına bağlanır. Burada, akım akışını LED ile sınırlamak için harici bir direnç gerekli değildir.

Tüm bunlar, basit Arduino projesinin mühendislik öğrencileri için LED projeleridir.

“Mühendislik Öğrencileri için Basit Arduino LED Projeleri” üzerine 3 yorum

  1. Kaan says:
    • Yakup Topcu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir