Kapat

Araştırmacılar Dünyanın En Güçlü Malzemesi için 3D Baskı Tekniği Geliştirdi

Virginia Tech Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL), dünyanın en güçlü materyallerinden biri olan grafen’den nesneler üreten yeni bir 3D baskı süreci geliştirdiler.

    Yeryüzünde bulunan en güçlü malzemelerden biri olarak kabul edilen yarı metal grafen, yüksek mukavemet, ayrıca termal ve elektrik iletkenliği gerektiren uygulamalar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Grafen, altıgen bir kafes halinde düzenlenmiş tek bir karbon atomu katmanından oluşur.
   Bu materyal geçmişte basılmış olmasına rağmen, araştırmacılar sadece 2B yapraklarda veya temel yapılarda bunu yapabilmişlerdir. Şimdiye kadar Virginia Tech Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Lawerence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL) , 3D baskı grafenine “daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir büyüklükteki bir sıralamada daha yüksek çözünürlükte” olanak sağlayan yeni bir 3D baskı işlemi geliştirmek için işbirliği yaptılar.
     Bu çığır açan gelişmeden önce, grafit olarak bilinen grafen yığılmış tabakaların basılması, yetersiz mekanik özelliklere sahip nesnelere yol açacaktır. Ancak bu yeni 3D baskı tekniği grafen tabakalarının hava ile doldurulmuş gözeneklerle ayrılmasını sağlayarak malzemenin mukavemetinin korunmasına yardımcı olur.
 

   Araştırmacılar bu eşsiz grafen-polimer karışımından karmaşık yapılar oluşturmak için bir projeksiyon mikro-stereolitografisi 3D baskı işlemi kullanmışlardır. Nesne yazdırıldıktan sonra, polimerin dökülmesi için bir fırının içine konulur ve saf ve hafif bir grafen aerojelinin arkasında bırakılır.
    Araştırma ekibine göre, yeni teknikleri, 10 mikron kadar düşük bir çözünürlükte nesneleri basabiliyor. Bu, 3D baskı ile elde edilmiş olandan daha büyük bir doğruluk derecesi olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir