Kapat

2018 Yılının Son Güneş Tutulması

2018 Yılının Son Güneş Tutulması

2018 yılının bitimini beklerken, uzayın sizlere son bir süprizi daha var. Bu 11 Ağustos’ta , dünyanın bazı bölgelerinde yaşayanlar, başka bir ilginç kozmik gösteriyi izleme fırsatına sahip olacaklar: kısmi güneş tutulması , yılın üçüncü ve sonlarında gerçekleşiyor.

Güneş tutulması nedir?

Güneş tutulması, Ay Dünya ile Güneş arasında geçtiğinde, ancak güneş diskini tamamen örtmeden, parlak bir yarım ayın ortaya çıkmasıyla ortaya çıkar. Bu kez, Kuzey Kutbu’nda Güneş, % 65 oranında Ay tarafından karşılanacaktır.

Nerede gözlemleyebilirsin?

kozmik bir fenomen Kuzey Amerika’nın kuzey kesiminde görülebilir Doğu Avrupa (Estonya, Letonya bazı ülkelerde, (Kanada, Grönland), Kuzey Avrupa’nın (Finlandiya, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık, İzlanda) ülkeleri ), Rusya, yanı sıra kuzey ve doğu Asya (Çin, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kore yarımadası).

Bir izleme sayfası oluşturan NASA’nın verilerine göre , doğu Sibirya ve Kuzey Kutbu sakinleri bu olayları % 65’ini görmeye ayrıcalıklı olacaklar .

Ne kadar sürecek?

Güneş tutulmasının 3 saat süreceği biliniyor. Edinilen bilgilere göre 9:46 (UTC) de zirveye ulaşacak, 8:02 (UTC) başlayıp, 11:30 (UTC) bitecek.

Doğrudan güneşe bakmak göz için tehlikeli olduğundan, özel koruyucu lenslerin kullanılması tavsiye ediliyor.

Unutmayın ki  11’den 12’ye ve 12’den 13 Ağustos’a kadar olan gecede , 2018’in en çok beklenen “yıldız yağmurları” gerçekleşecek: Bu Olaya Perseids ismi veriliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir