Kapat

2018 Yılı İçin 3D Baskı Geleceği

3D baskı dünyayı fırtınaya götürüyor ve durmak bilmiyor. Evet artık 3D baskı günümüzün vazgeçilmezi haline geldi bu nedenle ondan vazgeçmemiz imkansız. Öyle bir zaman gelecek ki artık her evde normal mürekkepli yazıcı gibi ,her evde 3D baskı yazıcısı bulunacak.

Şimdiye kadar 3D baskıda neler yapıldı?


3B basılmış binalar
2015 yılında Çinli şirket WinSun , bir değil iki bina basmıştır. Bunu endüstriyel atıkları kullanarak yapıyorlardı, ve sonucunda yeni yapı malzemeleri oluşturuyorlar. Bu başarıyı gerçekleştirmek için WinSun , malzemeyi yerleştiren bir ekstrüder kolunu kontrol eden bir CAD tasarımı kullandı. Duvarlar boştu ve bazı takviye sağlayan zig-zagging kalıbı verildi. Bu süreç, inşaat atığının% 30-60’ı arasında tasarruf sağladı, üretim sürelerini% 50-70 azalttı ve işçilik maliyetlerini% 80’e kadar düşürdü.

Basılı Yiyecekler
Elbette, halihazırda pazarda çok fazla yapay gıda var, ancak basılmış yiyecekler var mı? Toz haline getirilmiş proteinler, karbonhidratlar ve şekerler birlikte basıldığında, bir 3B yazıcı ile tamamen oluşturulmuş bir yenilebilir “Yemek Küpü” oluşturdu. “Yemek Küpleri” nin ardında yatan fikir, yiyecek üretmek için verimli ve ekonomik yollar bularak daha sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturmaktır.


Robotik Protez
Dört yıl önce, sadece ücretsiz çevrimiçi 3B yazıcılar kullanarak, bir Colorado lise öğrencisi tam işlevli bir protez kolu ve eli tasarladı. O zamandan beri, protezler tamamen uyumlu ve neredeyse tam işlevsellikte parçaları ile tamamen kullanılabilir hale geldi.

Aslında, baskılı bir protez çene kemiği, titanyum tozundan oluşturuldu ve kemik benzeri bir malzeme oluşturuldu. Protezi alan hasta ameliyatından sadece birkaç dakika sonra normal eski hali gibi konuşabildi.

Ve…

Yukarıdakilere ilaveten, son yıllarda basılan bir tabanca, tıbbi modeller ve yüz protezi de diğer baskılar arasında.

2018 yılı için neler bekleniyor?

Özel Üretim Malzemeleri
3D olarak basılabilen neredeyse her şey kişiselleştirilebilir. Doktorlar ve tıp uzmanları, her hasta için tamamen uyarlanmış kemik replasmanları oluşturmak için halihazırda 3B baskı kullanıyorlar. Endüstri uzmanları, çelikten daha güçlü, esnek ve şeffaf bir madde olan Graphene’yi kullanarak 3D baskılar deniyorlar.

Markalı bir firma olan Markfor, yeni araçlar ve imalat parçaları inanılmaz bir güçle basan yeni Kompozit 3D baskı teknolojisini piyasaya sürdü. Tamamen işlenen metal parçaları, yeni Metal X 3D baskı sistemiyle 24 saat içerisinde basılabiliyor. Araç, özellikle imalat sanayi için para ve zamandan tasarruf etmeyi iddia ediyor.

Nano-Baskı
Nano baskı, çıplak gözle görünmeyen parçacıkların baskısını içerir. Sadece birkaç atom kalınlığında olan bu parçacıklar, bildiğimiz haliyle elektronik alanlarını dönüştürebilir. Bu küçük basılmış parçacıklar şu anda güçlü piller üretmek için test edilmekte ve cihazlar için daha fazla işlem gücü sağlamaktadır.

Ayrıca, dünya teleskoplarının ve mikroskoplarının optik gücünü artırmak için şu anda nano-baskı kullanılmaktadır. Nanowerk.com’a göre “bu nanosensörler, tespit bileşenlerini 100 katına kadar minyatürize ederek mikroskopların hassasiyetini ve tespit hızını artırabilir”.

Akıllı Robotik Silahlar
Belçika’da, öğrenciler işaret dili çevirip yorumlayabilecek bir robot kolu hazırlama aşamasındalar. Fikrin doğuşu, dünyadaki az sayıdaki işaret dili çevirmenlerinin bir sonucu olarak geldi. Şimdiye kadar makine metin alıp parmak yazım hatalarına çeviriyor. Proje halen devam ediyor.

4D Baskı
Tıpkı kafanızı 3B baskı etrafında sarmaya başlamışken, 4B baskı daha da ileri götürmek için gelecek. Ne var peki? 4D baskısı genellikle 3B baskıda bir parçası olarak kabul edilir, ancak 4D basılı malzemeler çevreye uyum sağlayabilir ve yapılandırıldıktan sonra dönüşüm sağlayabilir. Bu programlanabilir madde çevre, nem vb. Dış faktörlere tepki gösterebilir.

Teknoloji bizi 3D baskı alanında şaşırtmaya devam ediyor. 2018 başka akıl almaz bir yıl olacağını ispat edecektir. Bu yüzden, wovv demeye hazır olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir