Kapat

2 Bin Yıldan Fazla Süreli Helenistik Dönemden Kalma Altın Küpe Keşfedildi

Helenistik dönemden kalma, boynuzlu bir hayvan görüntüsünü gösteren altın bir küpe , eski surlarla çevrili olan Kudüs’ün dışında, 2017 yılında keşfedilmişti.

Keşif, Eski Eserler Kurumu ve Tel Aviv Üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik kazılar sırasında yapılmıştır. Kazı yöneticileri, Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Yuval Gadot ve Eski Eserler Kurumu’ndan Dr. Yiftah Shalev;

“MÜCEVHER, KAZI SIRASINDA ORTAYA ÇIKARILAN VE HELLENİSTİK DÖNEMDEN KALMA BİR BİNADA BULUNDU: KUDÜS’E GELİNCE ÇOK AZ ŞEY BİLDİĞİMİZ BİR ÇAĞ.”

Kentte bir asırdan fazla süren arkeolojik kazılar sırasında, çoğunlukla seramik parçaları ve bazı madeni paralardan oluşan bu dönemin küçük keşifleri yapıldı. Ancak bu dönemde doğru bir şekilde tarihlendirilebilecek bina kalıntıları bulundu.

İki bin yıldan fazla süregelen bir küpe

M.Ö. 2 bin yıl öncesine dayanan 1.5 inçlik küpe, boynuzlu bir hayvanın başını, büyük gözleri ve ağzı olan, bir antilop ya da geyik olduğuna inanılıyor. MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender’in fethinden sonra, Kudüs sonraki 200 yıl boyunca Helenistik yönetim altında kaldı.
“Küpenin bir erkek ya da kadın tarafından kullanılmış olup olmadığı, kültürel veya dini kimliklerini bilmiyoruz. Araştırmacılar , bu küpeyi kullananların kesinlikle Kudüs’ün üst sınıfına ait kesimler olduğunu vurguluyor.

Takı yapmak için teknik

Küpe, bugün Tapınak Dağı’nın yaklaşık 200 metre güneyinde bulunan ve El Aksa camisine ev sahipliği yapan ve Müslümanlar tarafından Kutsal Mekan olarak bilinen bir yerde bulunmuştur.
Tel Aviv Üniversitesinde arkeoloji profesörü Yuval Gadot, “Bu, Kudüs’te Helenistik zamanların altın küpelerinin bulunduğu ilk çalışmadır.” dedi.
Araştırmacılar küpeyi incelediler ve telkari denilen bir teknikle yapıldıklarını belirttiler . Burada iplik ve küçük metal boncuklar narin ve karmaşık desenler oluşturmak için kullanıldı.
Onlara göre , Yunanistan’da ilk kez Hellenistik dönemde bu tip bir yamaç ortaya çıktı . Akdeniz havzasında, özellikle Yunanistan’da benzer küpeler bulunmuştur.
Mücevher , Eylül ayında, David Şehri 17. Yıllık Arkeoloji Konferansı’nda sergilenecek .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir