Kapat

Yıldırımların Gizemi Çözüldü

Anasayfa
Uncategorized Yıldırımların Gizemi Çözüldü
Yıldırımların Gizemi Çözüldü

Jaon bilim insanları , yıldırım düştükten sonra atmosferde anti-madde yaratan foto nükleer tepkimeler oluştuğunu tespit etti.

Nature Dergisi’nde yayınlanan ve Japon Bilim İnsanları liderliğinde yapılan çalışma, şimşeğin neden olduğu gama ışını kaskatlarının gizemini çözdü.

Çalışmada,gama ışnlarının havada radyoizotoplar ve pozitronlarla nasıl tepkimeye girildiği anlatıldı.

Anti-madde açığa çıkaran tepkimeler,Kaşiwazaki kentine yerleştirilen 4 detektörden elde edilen verilen incelenmesi sırasında gözlendi.

Bilim insanları inceleme sırasında üç farklı gama ışını patlaması tespit etti. Bunlardan ikincisine, yıldırımın atmosferde nitrojenle tepkimeye girmesinin, üçüncüsüne nötron fakiri, değişken nitrojen atomlarının parçalanmasının yol açtığı belirtildi.

Yaklaşık bir dakika süren üçüncü patlamada, peşi sıra elektronlarla çarpışan, anti-maddede bulunan pozitronların (karşıt elektronlar) açığa çıktığı kaydedildi.

Araştırma ekibinden Teruaki Enoto, “Anti-maddenin, sadece bilim kurgusal bir şey olduğunu düşünürdük. Fırtınalı bir günde başımızın üzerinden geçiyor olabileceğini kim bilebilirdi ki?” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir