Kapat

Bilim Adamları Kendini İyileştirebilen Robot Kasları Geliştiriyor (Video)

Anasayfa
Uncategorized Bilim Adamları Kendini İyileştirebilen Robot Kasları Geliştiriyor (Video)
Bilim Adamları Kendini İyileştirebilen Robot Kasları Geliştiriyor (Video)

Çoğu kez robotları kendimizden daha üstün olarak düşünüyoruz, ancak kaslarımız tarafından bize verilen imkânlara gelince, robotların ayak uydurması zor. Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bunu insanlara çok benzeyen yeni geliştirilmiş yumuşak kaslarla yapılan robotlar için çalışıyor ve hatta kendilerini belirli hasarlara karşı onarabilme yeteneğine de sahip.

Yeni robo kaslara hidrolik olarak yükseltilmiş kendiliğinden iyileşen elektrostatik aktüatörler veya kısaca HASEL denir. Robotik tasarımcılarının kreasyonlarını harekete geçirmek için sık sık dayattığı sert metal motorlar ve hidrolik pistonlar için potansiyel bir yardımcıdır. Bu hafta Science and Science Robotics’te yayınlanan bir makalede , araştırmacılar biyolojik olarak ilham alan yumuşak robot kaslarını, robotlara uygulamak için kolları sıvadılar.

Kaslar, yağla doldurulmuş küçük esnek torbalar kullanılarak yapılıyor. Torbalar elektrotlara sahip ve elektrik uygulandığında yağ harekete geçer ve suni bir kas daralması oluşturur. Elektrik kesildiğinde, sistem eski haline geri gelir ve gerçek bir kas gibi çalışır.

Araştırmanın kıdemli yazarı Christoph Keplinger, “HASEL aktüatörler yumuşak akışkan ve yumuşak elektrostatik aktüatörlerin kuvvetlerini sinerjik hale getiriyor ve böylece daha önce başka yapay kaslar gibi çok yönlülüğü ve performansı birleştiriyor” diyor. “Biyolojik kas gibi, HASEL aktüatörleri bir ahtapot kolunun uyarlanabilirliğini, bir sinekkuşunun hızını ve bir fil gücünü üreyebilirler.”

Bu yeni robotik az teknolojisinde özellikle Enteresan olan şey Bu sistemin çok ucuz yolla üretilmesidir. Bununla birlikte dezavantajları da vardır. Örneğin Fazla elektrik çektiği zaman güç rezervleri sayesinde hızlı bir şekilde patlama riski oluşturur.

Yine de yumuşak robot teknolojileri dikkat çekici bir gelişmeydi ve sistem üzerinde yapılacak daha fazla çalışma böyle bir sistemin gelişmesinde büyük bir rol oynayacak. Belki de gelecek de robotların tasarımları ve işlevleri çok farklı bir boyuta taşınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir