Kapat

NASA ve Yapay Zeka, Kepler-90 Adında Yeni Bir Güneş Sistemi Buldu

Anasayfa
Uncategorized NASA ve Yapay Zeka, Kepler-90 Adında Yeni Bir Güneş Sistemi Buldu
NASA ve Yapay Zeka, Kepler-90 Adında Yeni Bir Güneş Sistemi Buldu

ABD uzay ajansı Perşembe günü yaptığı açıklamada, NASA’nın Kepler uzay teleskopu ve yapay zeka yardımıyla keşfedilen çok sayıda gezegene sahip bir güneş sistemi olduğunu söyledi.

NASA, “Güneş sistemimiz artık tek bir yıldızın etrafındaki gezegenlerin çoğuna bağlanmış durumda.” dedi. Bununla birlikte, gezegenlerin hiçbirinin hayata misafirperver olması beklenmiyor.
Sekiz gezegen sistemi bizimkilerin en büyüğü olarak bilinen güneş sistemi  2,545 ışıkyılı uzaklıkta Kepler 90 adlı bir güneş sistemi  bulundu. Austin Texas Üniversitesi’nden bir gökbilimci Andrew Vanderburg, “Kepler-90 yıldız sistemi, güneş sistemimizin mini bir versiyonudur” dedi.
“İçinde küçük gezegenlerin ve dışarıda büyük gezegenlerin var olduğunu, ancak araştırmaların daha derinden yapıldığını.” söyledi.
Yeni tanımlanan gezegen, Kepler-90, Dünya gibi kayalık bir gezegen olmakla birlikte, yıldız etrafında her 14.4 günde bir kez dönmekte, yani Dünya’nın 1 yılda tamamladığı dönüşü, bu sistem iki haftada dönmekte. Vanderburg “Kepler-90 gitmeyi istediğim bir yer değil çünkü yüzeyi çok sıcak.” dedi.
NASA ortalama sıcaklığını yaklaşık 800 Fahrenheit (426 Celsius) olarak hesapladı . Güneşe en yakın gezegen olan Merkür kadar sıcak.

Yapay zeka’nın Bulguları

Bilim adamları bunu Google’dan makine öğrenimi kullanarak buldu.
Süreç, gezegen geçişleri bulabilmek için NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu’ndan toplanan 35.000 olası gezegensel sinyallerden oluşan bir belgeyi taramak için bir bilgisayar kullanmasıyla sonuçlandı.
Transitler, gezegenler bir yıldızın önünden geçtiğinde ışığın karartılmasıdır.
Kepler Uzay Teleskobu 2009’da piyasaya çıktı ve yaklaşık 150.000 yıldız taradı.
Gökbilimciler, Kepler verilerini kullanan yaklaşık 2,500  gezegenin varlığını doğrulamışlardır.
Google’ın araştırma ekibinde kıdemli bir yazılım mühendisi olan Christopher Shallue, “Kepler misyonunun bilim adamlarının hepsini elle incelemesinin imkansız olduğu kadar çok veri topladığını öğrendiğimde sinir ağlarını astronomiye uygulamakla ilgilenmeye başladım” dedi.
“Bunun yerine bilim adamları, gerçek gezegenler olma ihtimali olan en güçlü sinyalleri en çok dikkat çekmek için seçtiler.”
Shallue bu işlemi “samanlıkta iğne aramak” deyimine benzetti.
Bir gün, yapay zeka, yeryüzü gezegenlerini aramak için bile kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir