Kapat

Yapay Zeka, İş Yerinde Cinsiyete Dayalı Ön Yargı Ortaya Koyuyor

Anasayfa
Uncategorized Yapay Zeka, İş Yerinde Cinsiyete Dayalı Ön Yargı Ortaya Koyuyor
Yapay Zeka, İş Yerinde Cinsiyete Dayalı Ön Yargı Ortaya Koyuyor

Çoğu yönetici, kendilerini yanlılıktan uzak tutmak, çalışanlarını sadece başarıya dayalı olarak ödüllendirme gibi düşünmek isterken, yapay zeka ile desteklenen beş şirketle ilgili yeni bir çalışma daha rahatsız edici bir hikayeyi anlatıyor.

Çok çeşitli endüstrileri sarsan cinsel yolla bulaşan cezanın ortaya çıkmasıyla birlikte şirketler, çalışanlar için önyargısız bir işyerinin iyileştirilmesi ve sağlanması için yollar arıyor.

İşyerindeki sorunları araştıran Boston merkezli firma Palatine Analytics, yapay zeka gücünü kullanarak çalışanların geribildirimi ve anketleri, cinsiyet ve maaş bilgileri ile yöneticiler ile çalışanlar arasında bire bir check-in de dahil olmak üzere bir veri deposunu analiz etti.

Palatine Analytics CEO’su Archil Cheishvili, yaptığı açıklamada “Kariyer beklentilerinin kadınlar için neden daha kötü olduğu gerçeğinin çok sınırlı bir miktarda olduğunu fark ettik” dedi.

Ancak veriler, çok önemli bir soruyu yanıtlar mı: Kadınlar düşük performans nedeniyle veya önyargı yüzünden daha az promosyon ve düşük maaş alıyor mu?

Cheishvili. “Verileri topladık, isimsiz yaptık ve analitik yaptık. Cinsiyet, görev süresi, görev konumu, yöneticinin adı, maaşları ve alınan promosyonların / artışların sayısı da dahil olmak üzere bir düzineden fazla önemli değişkenle ilgili verilerimiz vardı “, diye belirtiyor.

Tüm katılımcı şirketlerde, performans incelemesi ve 360 ​​derecelik geri bildirim sonuçları promosyon ve tazminat ile bağlantılıydı. Kadının neden daha az maaş artışı ve terfi ettirdiğini anlamak için, firma performans değerlendirmelerinin kadınlara karşı ön yarılı olup olmadığını anlamalıdır.

Yapay zekaya dayalı çalışma, erkeklerin ve kadınların aynı derecede gol atma olasılıklarına sahip olduklarını ancak erkeklerin aynı rolündeki kadınlara kıyasla yüzde 25 daha fazla olumlu değerlendirme yaptıklarını buldu.

Verilere daha fazla baktığımızda, kadınların erkeklere ve kadınlara neredeyse aynı performans gözden geçirme puanı verdiklerini keşfettiler; erkeklerin yüzde 70’i erkeklerden kadınlara göre daha yüksek değerlendirmeler sağladı. Bu farklılık üst düzey görevlerde daha belirgindi ve erkeklerin yaklaşık yüzde 75’inin kadınlara oranla erkeklere daha fazla eleştiri sundu.

Pew Research araştırmasına göre, ABD’li kadınların yüzde 42’si, cinsiyete göre işte bir tür ayrımcılıkla karşılaştıklarını söylüyor; yüzde 25’i, aynı işi yapan bir erkeğin daha az kazandığını söylüyor.

Çoğu uzman, toplu tazminat ve gözden geçirme sürecine getirilen daha şeffaflık sağlanıncaya kadar cinsiyet yanlılarının sona erdirilemeyeceğini kabul ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir