Kapat

Whatsapp’da Güvenlik Açığı Bulundu

Anasayfa
Uncategorized Whatsapp’da Güvenlik Açığı Bulundu
Whatsapp’da Güvenlik Açığı Bulundu

İzinleri kullanılabilecek bir güvenlik açığı Cuma günü Guardian tarafından bildirildi.WhatsApp mesajlaşma servisi şifreli mesajları okuması için Facebook’a izin verilmiştir. Yani Facebook’un konuşmaları direk olarak okuma imkanı sağlamıştır.

“Guardian, bu sabah bir hikaye yayınladı ve insanlara milyonlarca ileti götürmesini engelleyen kasıtlı bir tasarım kararının, WhatsApp’ı ileti akışlarının şifresini çözmeye zorlaması için hükümetlerin “Backdoor”olduğunu söyledi.” Bu sözlerin doğru olmadığını TechCrunch açıkladı

WhatsApp, hükümetlere,sistemlerine bir “Backdoor” vermediğini ve herhangi bir hükümetin Backdoor ile mücadele edeceğini söyledi.

Bildiride “Guardian’ın hikayesinde atıfta bulunulan tasarım kararı milyonlarca iletinin kaybolmasını engelliyor ve WhatsApp insanlara potansiyel güvenlik riskleri konusunda uyarmak için güvenlik bildirimleri sunuyor” dedi.

WhatsApp, şifreleme tasarımı hakkında teknik bir beyaz rapor yayınladı.Verileri Facebook Hükümet İstekler Raporunda yayınladı.

Güvenlik sorunu, Kriptografi ve güvenlik araştırmacısı Tobias Boelter ve Guardian tarafından tespit edildi.

“WhatsApp bir hükümet kuruluşu tarafından mesajlaşma kayıtlarını açıklamasını isteseydi, anahtarlardaki değişiklikler nedeniyle etkin bir şekilde erişim izni verebilir” dedi.

Bununla birlikte, birçok güvenlik yorumcusu, keşfedilen iddia edilen güvenlik açığının yeni bir şey değil “daha ziyade, temel doğrulamanın şifreli bir sistemde nasıl uygulandığına dair uzun süredir devam eden bir sorunun yeniden dağıtıldığını” söyledi.

“WhatsApp’ın bir Backdoor uygulamasını isteyen biri varsa, bunları daha belirgin bir şey uygulamalarını bekleyebilirsiniz.Ayrıca, bu kusur bir programlama yani böcekler tarafından yaşanıyor”Boelter tarafıdan aktardı.

Nisan 2016’da bu açığı bildirmişti ama Facebook’un kusuru düzeltmediğini söyledi.

“Belki de önce bir böcekti, fakat keşfedildiğinde bir Backdoor olarak kullanılmaya başladı” diye ekledi.

“Whatsapp’da Güvenlik Açığı Bulundu” üzerine 1 yorum

  1. Adsız says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir