Kapat

Çin’in Kontrolden Çıkan Uzay İstasyonu Düşmek Üzere!

Anasayfa
Uncategorized Çin’in Kontrolden Çıkan Uzay İstasyonu Düşmek Üzere!
Çin’in Kontrolden Çıkan Uzay İstasyonu Düşmek Üzere!

 2018 yılının en büyük tehdidi insan yapımı olabilir.

Çin’in Tiangong-1 uzay istasyonu tamamen kontrolden çıktı ve dünyanın dört bir yanından uzay ajansları 2018 yılının başında Dünya’yı hedef almasını bekliyorlar. Maalesef tam olarak ne zaman ya da nereye ineceğini kimse bilmiyor.

“Cennet Sarayı” anlamına gelen Tiangong-1, kısa ömrü boyunca bir takım Çinli astronotları ağırladı; ancak uzatılmış görevinin 2016 yılında bitmesinin ardından, Çin uzay ajansı, uzay aracı ile iletişimi kaybettiğini ve kaybolan yörüngenin ardından şimdi de Dünya’ya düşeceğini dile getirdiler. Bu haber çok da iç açıcı değil.

Uzay istasyonunun sorununu izleyen bilim adamları, gezegenimize girdiği yerleri tahmin etmeye çalışıyorlar, ancak yalnızca 43 derece kuzey ile 43 derece güney arasındaki bir alana kadar hesaplayabiliyorlar. Bu alanın çoğu da okyanusun olduğu bölgeye denk geliyor, ancak bu durumun, nüfusun yoğun olduğu bir bölgede bulunma olasılığı yaklaşık 1 ila 10,000 arasında olup, potansiyel olarak insanlara veya yapılara hasar verme oranı yüksek olabilir.

Uzay istasyonu 18.740 libre ağırlığındadır ve zanaat malzemesini oluşturan bu malzemenin Dünya atmosferinin sürtünmesiyle patlayacak olsa da, binlerce kilogramın patlamadan kurtulabilme olasılığı da göz önüne alınmalıdır.

Tiangong-1 hakkındaki bir SSS’ye göre , enkazın fiili etkisi, Dünya’ya düşme olasılığının olmadığı yönündedir. Roket yakıtı içinde kullanılan oldukça toksik bir kimyasal olan hidrazin de dahil olmak üzere potansiyel olarak tehlikeli maddeler dünyamıza girmeyebilir. Eğer herhangi bir insan veya hayvan bu madde ile temasa girerse, çok kötü sonuçların olacağını da maalesef bilmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir