Kapat

Türkiye, Turksat 5A ve 5B için Airbus’ı seçti

Anasayfa
Uncategorized Türkiye, Turksat 5A ve 5B için Airbus’ı seçti
Türkiye, Turksat 5A ve 5B için Airbus’ı seçti
WASHINGTON – Türk telekomünikasyon uydu operatörü Türksat, uzun zamandır beklemekte olan durağan uyduların inşası için Airbus Savunma ve Uzay’ı seçti.
Türkiye ulaştırma, denizcilik ve ulaşım bakanı Ahmet Arslan, ülkenin devlet yayın kuruluşu olan Anadolu Ajansına 6 Ekim’de yaptığı açıklamada, Türksat 5A ve Türksat 5B için Airbus ile sözleşme müzakerelerinin sürdüğünü ve bunun sonucunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi. ay.
Airbus, California merkezli Space Systems Loral ve Japon üreticisi Mitsubishi Electric’in tekliflerini sundu. Bunlardan ilki, Turksat’ın en yeni iki uydusu olan Turksat 4A ve 4B’yi kurdu.
Arslan, “Üçü de nitelikli,” dedi. “Görüşmelerin sonunda Airbus, mali ve yerel katkı açısından en uygun teklifi verdi.”
Türksat, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden Ku-band yelpazesinin sona ermesine karşı saati yarışıyor ve Turksat 5A ve 5B’nin üretim zamanını önemli bir ölçüt haline getiriyor. Turksat’ın CEO’su Cenk Şen, Eylül ayında Paris’teki Dünya Uydu İş Haftası sırasında Türksat tarafından düzenlenen bazı Ku-band yörünge haklarının Temmuz 2021’in geçerliliğini yitirdiğini söyledi.
Türksat sonraki uydularında beklediğinden daha yeni bir başlangıç ​​yapıyor. Arslan, Ağustos 2016’da Turksat 5A ve 5B için bir Eylül ya da Ekim ayı üretim sözleşmesinin verileceğini söyledi ve bunun gerçekleşmediğini söyledi.
Bu 2016 programına dayanarak, Türkiye, 318 doğu tarafında 2018 yılı sonuna kadar yörüngede Turksat 5A’yı ve 2019 yılında 42 derecede Turksat 5B’yi umduğunu belirtti.
Turksat’ın 10 Ekim’de yayınladığı Airbus’un açıklaması, Turksat 5A’nın 2020 yılına kadar yörüngede olacağını, ardından 2021’de Turksat 5B’yi izleyeceğini açıkladı.
Arslan, “Onlarla fiyatları şimdi görüşeceğiz” dedi. “Amacımız fiyat görüşmelerini bu ayın sonuna kadar tamamlamak, sözleşmeyi imzalamak ve bu uyduların imalatını hemen başlatmak” dedi.
Türksat-5A için büyük bir şart, uydunun yüzde 25’inin Türkiye’de inşa edilmesidir. Ülkenin ilk yerli uydu olan Turksat-6A, 2015 yılında üretime girdi ve 2020’de piyasaya çıkması bekleniyor
Sen geçen ay, yerli uydu üretiminin Türkiye’ye teknolojik açıdan üstün olması, arzulanan bir ulusal güvenlik yeteneği sağlaması ve Türkiye’nin tarihinin olduğu komşu ülkelere satış fırsatları yaratması gerektiğini söyledi.  
Arslan, Türkiye’nin uydu endüstrisine ilgi duyan daha yüksek frekanslı bir spektrum olan Q-bandına da ilgi duyduğunu, ancak seyrek olarak kullanıldığını söyledi. Filo operatörü Eutelsat Communications of Paris ve ABD imalatçısı Space Systems Loral 2016 yılında Eutelsat 65 West A uydu üzerinde terbiyel düzey genişbant potansiyelini değerlendirmek üzere 2016 yılının ilk yarısında Q bandı yayınlarını test etti. Arslan, Türkiye’nin uydu telekomünikasyonunda daha yüksek frekans spektrumunu kullanan ilk ülkelerden biri olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir