Kapat

Selçuk İnan’ın S8 Davasına Karar

Anasayfa
Uncategorized Selçuk İnan’ın S8 Davasına Karar
Selçuk İnan’ın S8 Davasına Karar
Ünlü futbolcu Selçuk İnan'ın , teknoloji nirvanası Samsung'a kendine tescilli olan 'S8' ismini kullandığı için açtığı dava sonuçlandı.

Ünlü futbolcu Selçuk İnan’ın , teknoloji nirvanası Samsung’a kendine tescilli olan ‘S8’ ismini kullandığı için açtığı dava sonuçlandı.

Selçuk İnan’ın Türk Patent Enstitüsü’nden ‘S8’ markasını 2013’te kendi adına tescil ettirdiğini belirten mahkeme, İnan’dan önce ‘S8’ markasını Audi ve Altınmarka AŞ şirketlerinin de aldığını, Samsung’un ise Galaxy ve Samsung ibareli birçok seri markasını 2010’da tescil ettirdiğini kaydetti. 
Samsung’un markasının genel itibarıyla Galaxy S8 olduğunu belirten mahkeme, tedbir kararını reddetmesinin gerekçesini şöyle açıkladı:

İNAN ÖNCEDEN TESCİL ETTİRMİŞ.

Galatasaray’ın kaptanı İnan, 7 numaralı futbolcu Quaresma’nın ‘Q7’, Burak Yılmaz’ın ‘BY17’ ve Cristiano Ronaldo’nun ‘CR7’si gibi 4 yıl önce 
‘S8’ markasını ‘ilk harf ve forma kombinasyonu’ şeklinde TPE’den tescil ettirmişti. 
“Kelimeler ve sayılar kimsenin tekeline verilemez. Markanın bir bütün olarak incelenmesinde Samsung’un tanınmış markasında ön planda olan unsur Galaxy ibaresi olup, S8 gibi asıl markanın önüne ve arkasına eklenen sayı ve kelimeler ise uygulamada cep telefonun modelinin bir üst model ve teknolojik olarak piyasaya çıkan yeni bir ürünü çağrıştırmakta olduğu bilinen bir gerçektir.”

Selçuk İnan ise reddedilen tedbir kararını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı.

Trabzonspor’da 2008 – 2009 sezonundan itibaren 8 numaralı formayı giyen Selçuk İnan, Galatasaray’a transfer olduğunda da tercihini bu numaradan yana kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir