Kapat

Paramparça Olmuş Telefon Ekranlarınıza Çözüm Bulundu

Anasayfa
Uncategorized Paramparça Olmuş Telefon Ekranlarınıza Çözüm Bulundu
Paramparça Olmuş Telefon Ekranlarınıza Çözüm Bulundu

Görülebileceği kadarıyla bilim adamları birkaç yıldır akıllı telefon ekranlarını kendi kendine tamir etme fikriyle dolaşıyor ancak kavisli LG G Flex 2 gibi yalnızca birkaç cihaz bu maddeleri ciddiye alıyor  

Ancak, Tokyo Üniversitesinden bilim adamları, Science’da kendini onaran akıllı telefon ekranları için yeni bir polimer tarif eden büyüleyici bir araştırma yayınladılar .

Bu, daha önceki çabalardan daha umut verici görünüyor. Düşürüp çatlatırsanız, polimerin çatlakları temizlemek için parmaklarınızdan gelen basınç dışında herhangi bir etkileşime ihtiyacı yoktur.  Buna “polieter-tiyoüreler” deniyor, bu dilin yanı sıra Gorilla Camı gibi telefonun dışına atılmadığı da biliniyor . Birçok başka “kendini iyileştiren” cam, bir miktar ısı gerektirir, ancak bu yeni polimer oda sıcaklığında sadece elinizle bastırarak onarılabilir.   

En iyi keşiflerin çoğunda olduğu gibi, polimer kazara keşfedildi, The Guardian raporlarına göre. Tokyo Üniversitesi lisansüstü öğrencisi Yu Yanagisawa, maddeyi tutkal haline getirmeyi planlıyordu, ancak kenarlarının kesildikten sonra tekrar bağlanacağını fark ettikten sonra polimerin garip özelliklerini keşfetti. Daha iyi (bizim amaçlarımız için) sayfalar orijinal gücünü birkaç saat içinde geri kazanacaklardı.   

Yanagisawa, bu tür malzemeleri, geleneksel akıllı telefon onarımlarıyla ilişkili atıkların azaltılması için gerekli görüyor.   “Tamir edilebilir cam, kırıldığı takdirde atılmasına gerek bırakmayan yeni bir çevre dostu malzeme haline geldi” dedi.  Büyük soru, bu yeni malzemenin elektriği iletip güçleştiremeyeceği, birçok akıllı telefonun dokunmatik etkileşimlerinizi izlemenize yardımcı olan elektrotları ekranın altında olduğu bir çağda mı önemlidir. 

Bu iletim eksikliği, neden LG G Flex 2’deki “kendini iyileştirici” materyallerin yalnızca ekran yerine kasaya alındığıydı.  Riverside Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, orijinal boyutunun 50 katına kadar uzatabilecek ve bir gün içinde kendilerini tekrar bir araya getirebilecek bir başka benzer polimer keşfettikten sonra keşif yarım yılın biraz üzerinde geldi.  Business Insider’a yaptığı açıklamada , proje yöneticisi Chao Wang, malzemenin 2020 yılına kadar telefonlarda görüneceğini öngören materyal için büyük umutlar söyledi.  “Üç yıl içinde kendini iyileştiren daha fazla ürün pazara girip günlük hayatımızı değiştirecek” dedi. “Bu, cep telefonlarımızı şu an elde edebildiklerinden daha iyi bir performans elde etmelerini sağlayacak.”  

::Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir