Kapat

Oyun Bağımlısı Çocuğunuzun Ciddi Sağlık Sorunu Olabilir

Anasayfa
Uncategorized Oyun Bağımlısı Çocuğunuzun Ciddi Sağlık Sorunu Olabilir
Oyun Bağımlısı Çocuğunuzun Ciddi Sağlık Sorunu Olabilir

Uluslararası sağlık görevlileri aşırı video oyununu zihinsel sağlık bozukluğu olarak sınıflandırmaya karar verdi. 

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Sağlığın Sınıflandırılmasının (ICD) 11. güncellemesinin sonuçlandırılması sürecinde, farklı sağlık sorunlarını ve belirtilerini anlatan bir kılavuzdur.

“Davranış şekli, kişisel, aile, sosyal, eğitim, meslek ya da diğer önemli işlev alanlarında önemli bir bozulmaya neden olacak kadar şiddetli” ifadesi bağımlılığın açıklamasını belirtmektedir.

Yeni ICD, gelecek yıl tamamlanacak ve eğer oyun bağımlılığı dahil edilirse, kesinlik kazanabilir. Şimdiye kadar, video oyunlarına bağımlılık resmi olarak bir sağlık sorunu olarak uzmanlar tarafından tanınmadı. CNN , American Psychiatric Association’ın “zihinsel sağlık koşullarına rehberlik eden DSM’nin beşinci baskısını bir araya getirirken” internet oyun bozukluğu “olarak nitelendirdiğini ancak resmen tanınmadan önce daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini söyledi .

Bununla birlikte, sayısız araştırmacı , oyun oyuncularının önemli bir bölümünün bağımlısı olabileceğini belirtti. Gerçekten de, video oyunlarıyla uğraşan kişilere adanmış bir tedavi merkezi var. Oyun bağımlılığının bir sonucu olarak oğlunun intihar ettiğine inanan bir kadın tarafından başlatılan, Anonim Olan Online Oyuncular Anma Grubu da bulunmaktadır .

Bir dereceye kadar, video oyun bağımlılığı, insanların teknolojiye bağımlılığının bir yansıması olabilir. Yalnızca ekrana bağımlı hale gelen çocuklar değil, 8 ila 18 yaş arasındaki çocuklarla ebeveynler, ekran medyasıyla günde 9 saatten fazla harcama yapan San Francisco merkezli bir organizasyon olan Common Sense Media’dan bir rapora göre. teknoloji ve medyanın ailelere etkisi son derece yüksek.

Herkes oyun bağımlılığı konusunda hemfikir değil

Zihinsel sağlık camiasında bazı araştırmacılar, video oyun bağımlılığının bir sağlık sorunu olarak hızla biçimlendirilmesinin tehlikeli olabileceğini savunuyorlar. Bu yılın başında, Amerikan Psikoloji Dernekleri araştırmacıları , DSÖ ve Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından bu bozukluğun kodlaştırılmasına yönelik çabaları eleştirdiler; kısmen de bu amaç, aşırı derecede video oyunları oynamanın neden olduğu sorunlara yönelik araştırmaları etkilemektedir.

Araştırmacılar, uyuşturucu ya da alkol kullanımının medya tüketiminden farklı olmasına rağmen, video oyun bağımlılığıyla ilgili mevcut çalışmaların madde bağımlılığı yaklaşımlarının ilkelerine dayandığını savundu.

Ayrıca, video oyun bağımlılığı ile ilgili mevcut araştırmalar kesin değil, Texas merkezli bir klinik psikolog ve bir rapor yazarından Anthony M. Bean, oyun haber sitesinde Polygon’a verdiği demeçte . “Video oyun bağımlılığı” alanının tamamında “karşılaşma yüzdesi, oyunun nüfusunun yüzde 0,8’inden başlayıp yüzde 50’sine kadar değişiyor; hangi araştırmaya bakmaya karar verdiğinize bağlı olarak” dedi 

Şahsıma göre, video oyunlarının öğretim araçları olarak tasarlanabileceğini veya insanların el-göz koordinasyonu gibi gerçek yaşam becerilerini geliştirmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorum ve çoğu araştırmacı da bunu düşünüyor.

Video oyun bağımlılığı konusunda endişeleniyorsanız ne yapabilirsiniz?


Lifehacker çalışanlarından yazar Patrick Allan , video oyunları oynarken harcadığı süreyi kısmak için nasıl bir kılavuz izleyebileceğinizi anlattı. 

Yeni başlayanlar için, Allan, Oyunu ne sıklıkla ve hangi elektronik cihazla oynadığını gözlemlemenizi önderiyor.  Ayrıca, belirli günlerde oynama veya oyun içi satın almaları engellemeyi deneyebileceğinizi anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir