Kapat

Güneş Sistemimizde Bulunmayan Olağanüstü Taş

Anasayfa
Uncategorized Güneş Sistemimizde Bulunmayan Olağanüstü Taş
Güneş Sistemimizde Bulunmayan Olağanüstü Taş

Güneş Sistemimizde Bulunmayan Olağanüstü Taş

Arkeologlar ve Paleontologlar, geçmişte hiç kimsenin bilmediği, ancak nadiren bilim insanlarının Dünya’da veya hatta kendi güneş sistemimizde bulunmayan şeylerin varlığının üzerinde kafa yoruyorlar. Bu olay, 1996’da keşfedilen küçük bir kaya olayında görülüyor. “Hypatia” taşı olarak adlandırılan kaya, sırlarını jeologlara açıkladı.

Taşın küçük parçaları sadece santimetre boyunda ölçülüyor, ancak küçültülmüş boyutu dikkate değer geçmişi gizliyor. Popüler bir jeoloji dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada , araştırmacılar, taşın Dünyada, burada bulunmadığını ve bunun kayaçların kendi güneşimizin ve güneş sistemimizdeki gezegenlerin oluşumundan bile daha önce oluştuğunu ortaya koyuyor. Yani güneş sistemimizden daha eski kalıntılara rastlanıyor.

Johannesburg Üniversitesinden Profesör Jan Kramers, “Dünya gezegenini büyük bir harçla ve tozla kaplamak mümkün olsaydı, ortalama olarak kondritik meteoritlerle benzer bir kimyasal bileşime sahip olan tozu elde ederdik” diye açıklıyor. “Göktaşların büyük çoğunluğunda, az miktarda karbon ve ideal miktarda silikon görülmesi umuluyor. Ancak Hypatia’nın matrisi büyük miktarda karbon ve olağandışı miktarda silikon içeriyor. “

Basitçe söylemek gerekirse, Hypatia taşını oluşturan öğeler, meteoritlerde normalde bulunanlara benzer, ancak her bir elementin miktarları, olması gerekenlere kıyasla tamamen normal dışı. Bunun üzerine, asıl alüminyum da dahil olmak üzere minik kaya içerisinde, uzay kayalarında duyulmayan “inanılmaz derecede nadir bulunan maddeler” yanı sıra, “tamamen nikel ve fosfordan oluşan bir bileşik” de bulundu; bu tamamen yeryüzünde bulunmuyor..

Bu kanıtların tümü, kendi güneş sistemimizden başka bir yerden köken alan ve muhtemelen kendi güneşimizin oluşmadığı Hypatia taşına işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir